کد خبر: ۱۰۵۱۵۷
۱۷۹۵ بازدید
۲۴ دیدگاه (۲۳ تایید شده)

درد و دل های یک بیمار کرونایی

۱۴۰۰/۱/۵
۱۷:۴۳

بعد چند روز تب و بدن درد شدید و خود درمانی که بی نتیجه بود توانستم با واسطه یک وقت ویزیت از دکتر کرونای شهرمان در اخر وقت بگیریم.

پیشنهاد دارم هنگام مواجهه با علایم بیماری ها هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنیدو بیماری را دست کم نگیرید.

مورد اولی که باعث افسوس بنده میشد کم بودن پزشک متخصص برای جمعیت زیاد شهرم بود.خلاصه اینکه بعد یک ساعت انتظار دکتر دستور سی تی اسکن ریه دادند و با مشاهده نتیجه تشخیص درگیری ریه با درصد بالا دادند و بستری شدن بنده را خواستار شدند که به ناچار پذیرفتم.

مورد بعدی اعتراضی بود که از مسئول پذیرش انجام شد که اقای دکتر نمیتوانند به مطب شخصی خود برسند و بیشتر مجبورند در بیمارستان بمانند!!!

برای بستری به بیمارستان بالا مراجعه کردم و دو نفر اقا در اورژانس جوابگوی بنده بودند.ابتدا گفتند ظرفیتی ندارند وپذیرش بنده امکان پذیر نیست.بعد تماس روزنه های امیدی باز شد و خواستند دستور بستری توسط دکتر ویرایش شود به ناچار همراهم راهی مطب دکتر شد و بنده همچنان بی حال روی صندلی ماندم.

در حین درد کشیدن بنده،مسئول پذیرش و همکارش در مورد تعداد بستری ها و فوتی ها و عدم جواب و کم تاثیر بودن درمان بر روی بیماران بستری برایم توضیح میدادند و شاید نتیجه ای بجز فوت را برایم و امثال بنده متصور نبودند و شاید پذیرش بنده برایشان سختو با زحمت بود!افسوس خوردم که این صحبت ها برای بنده که مطلع از وضعیت درمان بیماری هستم بی تاثیر است اما برای کسانی که با روحیه ضعیف مراجعه میکنند این حرفها چه تاثیری دارد ناگفته نماند که روحیه تاثیر بسزایی در فرآیند درمان دارد و نتایج علمی در این مورد توسط محققین ابراز شد.

بعد تعویض نسخه در بیمارستان بالا تماسهایی گرفتند و به بنده گفتند که ظرفیت پر است بیهوده منتظر نمانید و به بیمارستان دیگر مراجعه کنید شاید جا باشد.به ناچار به بیمارستان پایین رفتم.از یک نفر پرسیدم، گفتند که باید به طبقه سوم یا چهارم برم.

افسوس بعدی را زمانی خوردم که آسانسور ها فقط برای کارکنان قابل استفاده است و مراجعه کننده ها نباید باعث خرابی آن شوند.با دو ماسک شروع به پیمایش پله ها کردم و در طبقه دوم با حالت خفگی مجبور شدم ماسک را بردارم و ده دقیقه طول کشید به محل برسم.

ابتدا گفتند که تخت ها پر است اما یک تخت برای فامیل یکی از همکارانشان رزرو شده که هنوز خالی بود.گفتند پذیرشتان میکنیم اما اگر ایشان بیایند شما مجبورید بر روی زمین درمان شوید.بدلیل نگرانی اطرافیان ناچار به پذیرفتن شرایط شدم.

برای پذیرش لازم بود در اورژانس تشکیل پرونده دهند وحضور مریض لازم بود برای انجام آزمایشات تا پزشک اورژانس دستور بستری دهند که هنگام ویزیت گفتند لزومی برای بستری نمیبینند اما با اکراه دستور دادند.

یکی از دوستان شاغل در اورژانس با مشاهده حال بد بنده لطف کردند و با آسانسور بنده را به طبقه سوم یا چهارم بردند که از همین جا از لطفشان تشکر میکنم.

میدانستم تعداد بیمار و بستری بالا بود و پرسنل درمان خسته از حجم کار.امکانات محدود بود و شرایط دشوار.

در تخت عاریه ای مستقر شدم و حتی لباس مخصوص بیمار برایم موجود نبود.به ناچار با لباس شخصی بستری شدم.

بدلیل تعداد بالای بیماران فقط پرستاران را در زمان تزریق دو عدد سرم و یکبار هم برای مصرف قرص و شربت میشد زیارت کرد.

ساعت ها زنگ احضار بیمارها در ساعت۳ بامداد بدون قطعی باعث رنجش بیمارانی که اغلب سر درد شدید و کمبود خواب داشتند میشد.

بی انصافیست از کسانی نگوییم که با روی گشاده و با لبخند بر چهره به بیماران مخصوصا افراد مسن رسیدگی میکردند و با شوخی باعث شادی افراد میشدند که این نشان از بزرگواری و شخصیت والایشان بود.

در مقابل بودند افرادی که حتی به خود زحمت نمیدادند تا سرم بیمارانی که از رگ در آمده بود را دوباره وصل کنند.

افسوس بعدی ام برای زمانی بود که برخی پرسنل آمادگی روانی برای مواجهه با بیمار بد حال را نداشتند و بجای آرام کردنشان با صدای بلندتر از بیمار با ایشان برخورد میکردند و حتی چندبار شنیدم که به بیمار میگفتند که (همینی که هست اگر نمیخواهی از اینجا برو بیرون)مشابه خانمی که کلیپش در فضای مجازی بسیار بازپخش شد که میگفت هر کس شرایط کشور را نمیخواهد جمع کند و از کشور برود.

بیمار بدحال در آن لحظه فقط نیاز به یک مسکن یا یک لیوان آب داشت آنهم برای اینکه بیماری درد و فشار شدیدی به وی می آوردبا استرس و ترس از مرگی که رسانه ها تبلیغش میکردند،دردی که خود بنده هم با میزان بیشتری تجربه کردم.

نیروهای خدماتی کمک بسیاری را به پرستاران میکردند حتی سرم های قطع شده را دوباره وصل میکردند اما کارشان بسیار خطرناک بود زیرا با همان دستکشی که نظافت میکردند و حتی دستشویی را نظافت میکردند به کمک مریض ها می آمدند که ممکن بود زمینه بروز بیماری ها از طریق تماس دستکش آنها با خون بیمار ایجاد شود.

بعضی از بیماران که وضعیت پایدار داشتند درخواست کردند تا به قرنطینه خانگی بروند و فقط در هنگام دریافت دارو به بیمارستان بیایند دکتر متخصص هم موافقت کردند اما سر پرستار خانم که معلوم بود سابقه خدمت بالا داشتند نظر دکتر را هم قبول نمیکردند و موافقت نمیکردند.در مقابل پرسجو ها نشان داد افرادی که آشنا داشتن توانستند به خانه بروند و هنگام تزریق به بیمارستان بیایند و دارو دریافت کنند و دوباره به خانه برگردند.بنظر می امد که این روش مزایایی دارد اما عوارضی مانند سر گیجه و افت بدنی و... را نیز باید در نظر گرفت.

خلاصه روز های بستری سپری شد و بعد چهار روز توسط پزشک دیگری که برای کنترل وضعیت بیمار آمده بودند ترخیص شدم.هزینه درمان برای افرادی که دفترچه درمانی ندارند سرسام آور است و لازم است در قانون گذاری مورد توجه قرار گیرد.

متن فوق مربوط به چند ماه پیش است و بدلیل قدردانی از کادر درمان و بهم نخوردن تمرکزشان،انتشار آنرا با تاخیر انجام دادم.البته بسیاری از انتقادات بنده توسط همشهریان و خبرنگاران شهرم به دفعات اعلام شد که چندین بار بازتاب خبری داشت.

سعی کردم از دایره انصاف خارج نشوم اما لازم بود این انتقادات و کاستی ها به طریقی گفته شود تا مسئولین در جهت رفع آنها قدم بردارند و پرسنل درمان تغییراتی را در رفتار و اعمال خود انجام دهند.

با آرزوی بهبودی تمامی بیماران و سلامتی برای کادر درمان

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۱/۱۵ ۲۱:۴۱

دیگر جوابی برای افاضات شما ندارم!

اما بعضی نظرات برای اصلاح امور لازم است.

دید را بزرگ میکنند نه دیدگاه!

چند نظر اخیر مطلب را بخوانید متوجه میشوید نارضایتی ها توسط اکثر مردم ابراز شده.

از جامعه پرت بودم هم چند ماه برای نگارش این مطلب وقت نمیگذاشتم.

خداوند تمام مریضها را شفا دهد،لجبازی هم نوعی بیماری است

۰۰/۱/۱۵ ۱۸:۵۷

ابتلای 40 نفر به کرونا در جشن عروسی

به گزارش منیبان؛ مرداس طاهری، فرماندار شهرستان فارسان گفت: در ایام نوروز جواب آزمایش 340 نفر در شهرستان فارسان مثبت قطعی شد که از این تعداد 40 نفر به علت حضور درجشن عروسی به این بیماری گرفتارشدند.

مرداس طاهری افزود: وضعیت این شهرستان با افزایش مبتلایان به ویروس کرونا از زرد به نارنجی تبدیل شد.

۰۰/۱/۱۳ ۲۲:۰۸

اصلا اینطور نبود شما روز 4و5 فروردین رو در تالار ////// که چند صد نفر تو مراسم بودند حتما مشاهده نکردید

۰۰/۱/۱۳ ۲۰:۳۴

شما از جامعه خیلی پرت هستید چون در بیمارستان خوب به شما رسیدکی نکردند حالت جزیی رو با کلی درگیر میکنید و مقصر کادر درمان و دولت هستش لطفا دیدگاهتان را بزرگ کنید از اون تفکر و کوته بینی دوری کنید خدا تمامی مرضای را شفا بده

۰۰/۱/۹ ۱۷:۲۶

سلام از امار قطعی دادنتان ومرگ بر این وان گفتتان میشود شخصیت شما را متصور شد معمولا افرادیکه که فکر میکنند خیلی میدانند خیلی ......

۰۰/۱/۹ ۱۰:۵۴

شما مختارید اینطور برداشت کنید.اکثر مراسمات تجمعی لغو میشه و فقط با نزدیکان انجام میشه.کاهش آمار بستری و مراجعه هم این ادعا رو تائید میکند

۰۰/۱/۹ ۰۹:۲۴

پس شما هم باور دارید که عزاداریها و عروسیها هرچه باشکوهتر برگزار بشه این جای تامل دارد وبس وختم کلام

۰۰/۱/۹ ۰۱:۱۶

باور کنید ۸۰ درصد، حرفتان نادرست است.مورد بسیار است که فرد ماسکش را هم برنداشته اما کرونا گرفته است.طرف مگر دیوانه است با ریسک ۵۰ درصدی عمدی خود را مبتلا کند؟

ولی این بسیار خوب است اکثر دوستان طرفدار و قدردان کادر درمان هستند.ما هم منکر نیستیم و قدردانیم.هدف مطلب مطرح کردن کمبود ها و ایرادات هستش.

اما دو نفر از پرستارها نیز بودند که برایشان فرق مریض با میت تنها ترسناک نبودنشان بود!بعد ترخیص تا نیم ساعت زحمت نمیکشد که سرم را از دستم باز کند یکی از خدماتی ها زحمتش را کشید

۰۰/۱/۸ ۲۳:۲۴

سلام عرض کنم خدمتتان که 80 درصد اونهایی که کرونا میگیرند عمدی هست چرا چون ابتلا این افراد از عروسیها و عزاداریهاست که رعایت نمیکنند تا فرهنگ زندگی درست نشه همین است و جور حماقت ونادانی 80 درصد رو کادر درمان و سایرین بکشند ضمنا بنده کادر درمان نیستم مرگ بر بیفرهنگی که درد بیدرمان است

۰۰/۱/۸ ۰۱:۴۹

پرستار گرامی
با سلام و خسته نباشید
هر شغلی سختی های خاص خود رو داره
یکی نظامیه و در حال جنگ با دشمن و اشرار
یکی کارگره صنایعه و در یک محیط آلوده و مضرر فعالیت می‌کنه
یکی در جنوب کشور و در بد آب و هوا ترین مناطق فعالیت می‌کنه
و....
حالا یکساله سختی کار بشما رسیده
ولی کسی تا بحال مانند همکاران شما با منت و طلبکارانه با مردم برخورد نکرده
هر روز خبر از افزایش حقوق و مزایای شما بگوش میرسه ولی عده ای از کادر درمان هنوز طلبکارانه با مردم برخورد میکنند
بهتره در این چند روز یا چند سال ، خاطرات بد از خودتون به یادگار نذارین

۰۰/۱/۷ ۱۱:۲۷

در بهمن ماه تست سریع بنده که توسط عوامل خدوم بسیج در قالب طرح شهید سردار سلیمانی همکاری میکردند، کرونا مثبت اعلام شد. بسیجیان عزیز از تمامی اعضای خانواده و حتی افرادی که در دو روز اخیر آن در ارتباط بودم را در محل تست کرونا گرفته و ردیابی کردند. این کار بسیار شایسته و قابل تقدیر بود. و همین جا از بسیجیان عزیز تشکر می کنم. خوشبختانه بدلیل تراکم کم بیماران در آن برهه و نیز عدم نیاز به بستری بدلیل درگیری پایین ریه، درمان را در منزل انجام دادم. لیکن موضوعی که ذهن بنده را درگیر کرده این است که داروهای تخصصی کرونا مثل فاویپراویر، هیدروکسی کلرکین و رسیژن بسیار گران هست و از طرفی بیمار کرونایی تغذیه خاصی نیاز دارد. که با این گرانی گوشت و مرغ و میوه، افراد کم بضاعت و بی بضاعت چگونه می توانند درمان کامل و تغذیه کافی داشته باشند. این بیماری هزینه حداقل 4 الی 5 میلیون تومانی را برای هر بیمار در پی دارد.

۰۰/۱/۷ ۱۰:۴۳

به هرحال با زندگی در کشور جهان سومی نباید انتظار خدمات کشورهای پیشرفته را داشت.در کشوری که هنوز درگیر مسائل مهمتر شده هستیم و نمی دانیم فردایمان چه خواهد شدخیلی از مسائل اساسی یک زندگی معمول بی اهمیت میشود.مردم نگرانند ،افسرده و پرخاشجو هستن،همیشه درانتظار یه پیشامد هستند.کاستیهای زیادی در همه ارکانهای مدیریتی است اما بدبخت فقط نظام درمانی است که کاستیها به چشم میاد چون جان مهم است و همه فکر میکنن که فقط آنها مریض هستند و مهم هستند!فرهنگ برخورد هم از طرف مراجعه کننده و هم در نتیجه از طرف کادر درمان روال عادی ندارد و روزی نیست که کادر درمانی در معرض آسیب و توهین از طرف بیمار و یا اطرافیانش نباشد.در یک کشور شاد و عادی شما باید انتظار مهربانی و برخورد خوب داشته باشید.

۰۰/۱/۷ ۰۷:۲۸

این روشی که شما می فرمایید برای زمانی است که تعداد مراجعات کرونایی در هر روز بیش از 50 نفر باشد در ضمن نمی شود چندین نفر پرستار و دکتر را از بیمارستان جدا کرد و بیماران دیگر را رها کرد. همین الان هم پرسنل درمانی کمبود داریم و حقوق و مزایایشان معوق.

۰۰/۱/۶ ۲۲:۲۹

شما هر موضوعی که بامورد میدانید بفرمایید در موردش مطلب بنویسیم.تحقیق کنید میدانید کشوری اروپایی با قرنطینه کامل و واکسن روزانه همچنان آمار فوتی بالای ۵۰۰ نفر روزانه دارند.

اکثر مردم ماسک میزنند اما در یک سال و خورده ای روز ریشه کن نشده شما چطور یک ماهه...

۰۰/۱/۶ ۲۱:۳۲

اگر سخت است ، استعفا دهید و به شغلی اسانتر بروید. هر شغلی سختی خودش را دارد

۰۰/۱/۶ ۲۰:۲۱

به نظر بنده گلایه ای بیمورد بود مردم خودشان رعایت نمیکنند چرا کادر درمان را مقصر میدانی مردمی که با ماسک زدن میتونند در عرض 1 ماه بیماری را ریشه کن بشه این کاررو انجام نمیدند انتظار نداشته باشید این بیماری ریشه کن بشه من کادر درمان نیستم ولی درود بر شرف و غیرت کادر درمان

۰۰/۱/۶ ۰۸:۰۴

چرا با مسوولین خائن و ناکارآمد برخورد قانونی نمی شود ؟ چرا مردم را به امان خدا حواله می دهند ؟ پاسخ گویی این سوالات چه کسی است ؟ چرا کادر درمان میانه در کار و وظیفه اصلی خود که حقوق می گیرد کوتاهی می کند ؟ کادر درمان وظیفه اش چیست ؟ دکتر و پرستار و بهیار و ... برای چی در نظام بهداشت و سلامت استخدام شده اند ؟ اگر قراره کار نکنند و به وظیفه قانونی خودعمل نکنند چرا استخدام شدند ؟ حتما استخدام شدند تا مردم را بکشند و در قبال آن حقوق بگیرند ؟ بهتر بود بجای کادر درمان در سیستم مرده خواری استخدام می شدند . خدا جواب اونها را بدهد و به بدترین درد گرفتارشان کند تا حال بیماران را درک کنند .

۰۰/۱/۶ ۰۷:۵۶

احسنت جناب سفیدگری . مسوولین مسولیت پذیر نیستند و به جان انسان ها ارزشی قایل نیستند . مسوولین فقط بلدند آمار دروغ بدهند و گزارش های کذب ارایه دهند . لعنت خدا بر مسوولین خائن. روز قیامت پیش مردم روسیاه خواهند شد .

۰۰/۱/۶ ۰۵:۵۷

تمام گله ها و انتقادات و یادداشتهای نگارنده اول و دیدگاهها را خواندم . مطالب مفید مطرح شده و نیازبه حل این موضوعات و مشکلات را درک میکنم ، فقط از طرف خودم میتونم این دفاع را داشته باشم ، هر انسان ، حیوان و حتی هر ماشن ، تراکتور و فرغون ظرفیت مشخصی دارد . شما حق دارید گله مند باشید و این حق مسلم شماست که باید در این مملکت خدمات بگیرید ولی ما حقمان را از کی بگیریم . مطالبات مانده از مدتها پیش ، تراکم بیماران ، کمبودهای پرسنلی و کمبود امکانات و تجهیزات و خیلی چیزها توان خوشرویی را ازما گرفته است ، باور کنید ظرفیت ما پر شد و توان حمل اینهمه بار را نداریم ، قضاوت با خودتان.

۰۰/۱/۶ ۰۰:۳۰

بسیار جای تاسف است میتوانستند دو مدرسه را توسط خود مردم تجهیز و مرتب و بهداشتی کنند - میتوانند مدرسه ای را صرفا جهت پذیرش بیماران کرونائی تجهیز کنند با داروخانه دم دست و نگویند داروهای کرونا فقط پیش دکتر جلیلی است و آنجا هم 10 روز بعد نوبت دهند .. برنامه ریزی خیلی ساده است ..حتی دوستمان میگفت برای دارو به بیمارستان بیاییم من میگم برعکس میشد چند پرستار را در شهر مامور کنند که به خانه بیمار در قرنطینه رفته و قرص و دارویش را در خانه بدهد و هزینه ای هم حتی بگیرد ( پرستار سیار ) کمی فکر کنیم باز میشد خیلی راه حل ها را طراحی کرد ... اینکه با ماشین وارد حیاط مدرسه بشوی 4 دکتر معمولی که زیر نظر دکتر اصلی کار میکنند بلافاصله دارو تجویز کنند و داروها کجاست آنور حیاط مدرسه در کلاسی - - فقط و فقط مدیر دلسوز و لایق لازم است .

۰۰/۱/۶ ۰۰:۲۵

بعضی انتقادهایتان بجا بود و نیازمند توجه مسئولین بهداشت شهر
از جمله کمبود امکانات مانند لباس بیمار و...

ولی در مورد کمبود پزشک متخصص انتقادتون صحیح نیست
تو میانه حداقل ۴ پزشک متخصص داخلی داریم

۰۰/۱/۵ ۲۳:۲۵

اوایل اسفند بادرد زیلد واضطراب ناشی از احتمال وجود کرونا نزدیکی صبح به بیمارستان خاتم مراجعه کردم وتوسط دکتر امامی با احترام پذیرش شده وبعد از تزریق مسکن وسرم جهت تست کرونا به ازمایشگاه دکتر زمانی مراجعه کردم در مراجعه بعدی دکتر امامی نبود دکتر دیگری بنده رامشکوک‌به کرونا دانست ولی جهت تشخیص بهتر به شهید باهنر جهت تست گلو وبینی معرفی کرد بگذریم ازاینه دردرمانگاه گفتند این ازمایش را خود بیمارستان هم میتوانست ازبگید بگذریم از اینکه در ازدحام بیماران کرونایی مسیول ازمایش ازمایشگاه مرکز ی با نیم ساعت تاخیر در درمانگاه حاضرشد بنده را بدمن دادن اموزش مختصر ولازم به امید خدا در جامعه وخانواده رها کردند ولی نکته اصلی عرض بنده این است در روز هفتم بعد از ازمایش جواب ازمایشم هنوز نیامده بود کارمند ازمایشگاه به بنده گفتند اگر جواب ازمایش شما مثبت بود به شما تلفنی خبر میدادند درحالیه بنده به چشم خود دیدم که تمام افرادی که ازمایششان مثبت بود همانجا از کرونای خود خبردار شدند بلاخره بنده دیدم از سیستم بهداشتی فشل شهرم ابی گرم نمیشود ادامه درمان خود را نزد دکتر جلیلی شروع کردم والحمداله بهبودی حاصل شده است ولی با عوترض بسیار سنگین ازجمله تنگی نفس شدید ولی همچنان منتظرم از ازمایشگاه مرکزی یا اداره بهداشت شهرم به بنده مثبت بودن کرونا رااعلام بکنند طبق فرمایش ان کارمند محترم ازمایشگاه مرکزی در اخر همشهریان عزیزم قدر سلامتی خود را بدانید کرونا بیماری مهلکی است وسیستم بهداشت شهر خنثی وناکارامد قدر سلامتی خود را بدانید درضمن بنده منتظر توجیه هیچ مسیولی نیستم وجواب نامسیولان را نخواهم داد

۰۰/۱/۵ ۱۹:۱۸

زندگی در کشورمان از دیدگاه مردم تنها با افسوس شروع می شود و با افسوس نیز خاتمه می یابد ولی از نظر مسئولین امر همه چیز با رفاه شروع می شود و با ............ خاتمه می یابد علی برکت الله .

اخبار روز