کد خبر: ۱۲۷۶۳۷
۵۲۱ بازدید
۲ دیدگاه (۲ تایید شده)

این یک هشدار است

۱۴۰۱/۱۲/۲۲
۱۰:۲۲

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) (به اختصار: AI) ابزار قدرتمندی است که پتانسیل دگرگون ساختن نحوه کار و زندگی بشر را دارد. در عین حال این نگرانی وجود دارد که هوش مصنوعی جای انسان را در برخی (یا بیشتر) مشاغل بگیرد و منجر به بیکاری و سایر اختلالات مهم اقتصادی و اجتماعی شود. در این مقاله، تأثیر بالقوه هوش مصنوعی بر مشاغل و روش­های استفاده بهینه از آن را بررسی می­ کنیم.  

یکی از مهمترین تأثیرات هوش مصنوعی بر روی مشاغل، پتانسیل خودکارسازی طیف گسترده ای از کارها است که بسیاری از آنها در حال حاضر توسط انسان انجام می شوند؛ از ورود و پردازش داده (data entry and processing) گرفته تا  خدمات امور مشتریان (customer service) و حتی کارهای پیچیده تر مانند رانندگی و تشخیص پزشکی. خودکارسازی (automation)می تواند منجر به افزایش بهره وری و کارآیی شود و در عین حال می تواند منجر به از بین رفتن مشاغل انسان ها شود، به ویژه در صنایعی که به نیروی انسانی، بسیار متکی هستند.

به موازات این امر، هوش مصنوعی در حال ایجاد فرصت های شغلی جدید است. در حال حاضر برای توسعه و اجرای سیستم های هوش مصنوعی نیاز فزاینده ای به متخصص هوش مصنوعی(AI specialist)، تحلیلگر داده (Data Analyst) و مهندس یادگیری ماشینی (Machine Learning Engineer) وجود دارد. علاوه براین، با گسترش استفاده صنایع گوناگون از هوش مصنوعی، تقاضای فزاینده­ای برای کارکنان ماهر و با دانش در زمینه­ های مرتبط با حوزه هوش مصنوعی، جهت اداره کردن و نگهداری این سیستم ها و همچنین ساخت و ادغام فن آوری­های جدید هوش مصنوعی، وجود خواهد داشت.  

یکی از حوزه هایی که هوش مصنوعی در حال حاضر (در کشورهای پیشرفته) به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، تولید است. کارخانه های هوشمند (Smart Factory)، که در آن ماشین ها و روبات ها در کنار انسان کار می کنند، به طور روز افزون در حال افزایشند. در حالی که این امر می تواند موجب جابجایی ربات با انسان در برخی از مشاغل شود، در عین حال می تواند پست های شغلی جدیدی برای مهندسین رباتیک(Robotics engineering) و تکنسین های نگهداری(maintenance technician)  ایجاد کند. همچنین اتوماسیون می تواند منجر به افزایش ایمنی در محیط کار، کاهش هزینه های نیروی کار و بهبود کیفیت محصول شود.

حوزه دیگری که از هوش مصنوعی استفاده می شود در امور مشتریان (customer service)است. بات مکالمه یا چت‌بات (Chatbot) و دستیاران مجازی (virtual assistant) به طور فزاینده ای رایج می شوند و خدمت پشتیبانی مشتری را شبانه روزی انجام می­دهند و رفته رفته به طور کامل جایگزین کارکنان بخش خدمات امور مشتریان خواهند شد. در حالی که این امر می تواند در کوتاه مدت مشاغل مربوط به این حوزه را از بین ببرد، می تواند فرصت های شغلی جدیدی را در حوزه­ایی مانند توسعه و آموزش Chatbot ایجاد کند.

سرانجام، هوش مصنوعی با فعال کردن دورکاری (remote work یا work from home) و تسهیل همکاری از مناطق جغرافیایی و زمانی مختلف، اتمسفر شغلی را تغییر خواهد داد. این امر برای افرادی که شاید پیشتر نمی­توانستند به عنوان نیروی کار فعالیت کنند، مانند افراد دارای معلولیت یا مادران دارای فرزند خردسال، فرصت های شغلی جدیدی ایجاد خواهد کرد.

در مجموع، تأثیر هوش مصنوعی بر روی مشاغل پیچیده و چند وجهی است. در حالی که آن توانایی خودکارسازی بسیاری از کارها را دارد که منجر به از دست رفتن و محو شدن بسیاری از مشاغل خواهد شد، می تواند فرصت های شغلی جدیدی ایجاد کند و ایمنی و کارآیی در محیط کار را بهبود بخشد. برای اطمینان از حصول نتیجه مثبت، ضروری است که در برنامه های آموزشی علوم مرتبط با هوش مصنوعی سرمایه گذاری شود و همگان، به ویژه نسل­های جدید، برای تغییر اتمسفر بازار کار آماده شوند. این تغییر زودتر از تصور ما رخ خواهد داد.

پی نوشت: دلیل اصلی نگارش این مقاله، مراجعات و پرسش های مکرر زبان آموزان و اولیای ایشان در باب انتخاب رشته برای دوره دوم دبیرستان و نیز برای دانشگاه بود. بنابر اظهارات دکتر جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، در کنکور دی ماه 1401 گروه علوم تجربی با ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب، بیشترین تعداد داوطلب شرکت کننده را به خود اختصاص داده و ۴۶ درصد کل جامعه آماری داوطلبان را تشکیل می داد.گروه علوم انسانی با ۳۰۹ هزار داوطلب یعنی ۳۱.۶ درصد داوطلبان را در اختیار داشت و گروه علوم ریاضی و فنی تنها با ۱۲۰ هزار و ۹۵ داوطلب  ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را شامل می شد. گروه هنر با ۳۹ هزار داوطلب ۳.۹۹ درصد و گروه زبان با ۵۹ هزار داوطلب ۶ درصد داوطلبان را در اختیار داشتند. در این آمار نکته های بسیاری وجود دارد.

حال شما بگویید؛ با توجه با روند سریع پیشرفت هوش مصنوعی، آینده متعلق به چه کسانی است؟

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۱/۱۲/۲۴ ۱۸:۰۵

ممنون از اطلاعات جالبی که در این زمینه به اشتراک گذاشتید. مشخص است که با پیشرفت هر چه بیشتر هوش مصنوعی، مشاغلی که نیاز به مهارت های تفکر تحلیلی و خلاقیت دارند، بسیار ارزشمندتر خواهند شد. با یادگیری مهارت های مرتبط با این حوزه، می‌توان در آینده (نه چندان دور) در صنایع و مشاغل مختلف موفق شد یا دست کم جان سالم به در برد. منابع آموزشی آنلاین توانایی بسیار خوبی برای کسب مهارت های جدید هستند ولی همانطور که فرمودید استفاده از آنها مستلزم یادگیری زبان انگلیسی است.

۰۱/۱۲/۲۳ ۱۷:۴۸

با سلام

شغل هایی که توسط هوش مصنوعی جایگزین نمیشن، عمدتا نیاز به مهارت‌های تفکرتحلیلی، خلاقیت، قدرت حل مسئله، بهبود مهارت یادگیری، هوش هیجانی بالا و... دارند که در آینده اهمیت شون چندین برابر الان میشه.
با آمدن تکنولوژی های جدید مثل Chat-GPT یادگیری این مهارت ها میتونه در درجه اول باعث بهبود کیفیت زندگی ما بشه و در درجه دوم ما رو از جایگزین شدن با هوش مصنوعی حفظ کنه.

البته خود بازار کار رشته «هوش مصنوعی» در آینده نیز بسیار پر رونق خواهد شد.
طبق تحقیقاتی که مراکز برتر مطالعاتی انجام داده‌اند، هوش مصنوعی در سال‌های آینده بهترین بازار کار را خواهد داشت. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهند که تقاضابرای استخدام متخصص هوش مصنوعی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۳۴۴درصد افزایش داشته است. علم یادگیری ماشین به عنوان یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی جزو رشته‌هایی است که در آینده تقاضا برای آن خیلی زیاد می‌شود.
با یادگیری هوش مصنوعی می‌توانید به یک متخصص یادگیری ماشین، تحلیلگر هوش تجاری و طراح رابط کاربری تبدیل شوید. پس اگر می‌خواهید در چند سال آینده دغدغه‌ای برای استخدام و پیدا کردن کار نداشته باشید، در زمینه هوش مصنوعی مهارت کسب کنید.

همچنین علم داده و هوش مصنوعی ارتباط نزدیکی با هم دارند و به نوعی مکمل یکدیگرند. به همین دلیل بازار کار این رشته هم در آینده خیلی خوب خواهد بود. بسیاری از مدیران کسب و کارهای بزرگ معتقدند که علوم مربوط به آنالیز و تحلیل داده در آینده بخشی ضروری از هر کسب و کاری خواهند بود. با کسب مهارت در این زمینه نیزمی‌توانید به یک تحلیلگر تجاری، متخصص داده یا بازاریاب تبدیل شوید.

بلاکچین نیز مهارتی است که تقاضا برای استخدام آن، در سال های گذشته بیشترین رشد را داشته است.
البته این مهارت فعلا در ایران بازار کار زیادی ندارد، اما حتما درسال‌های آینده تقاضا برای آن به شدت افزایش می‌یابد. باید بدانید که این فناوری کاربردهای بسیار وسیعی بغیر از بیت کوین و رمز ارزها دارد.
مهم‌ترین کاربرد بلاکچین در معاملات است. سازمانها و نهادهای مالی جهان تخمین می‌زنند که تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۱۰ درصد تولیدات ناخالص دنیا از طریق بلاکچین معامله خواهند شد. با یادگیری و کسب مهارت در بلاکچین می‌توانید به عنوان مهندس بلاکچین مشغول کار شوید.

و اما با مجازی شدن کسب و کارها و اکثر فعالیت‌ها، یکی از دغدغه‌های مهم مردم حفظ امنیت اطلاعات است.
یک مشکل امنیتی کوچک می‌تواند باعث از بین رفتن و نابودی یک کسب و کار شود. به همین دلیل خیلی از شرکت‌ها سالانه مبلغ زیادی را برای تامین امنیت سیستم‌های خودهزینه می‌کنند.
پس با کسب مهارت در این زمینه، میتوانید وارد بازار کار پررونق «امنیت اطلاعات» شوید و به عنوان یک متخصص امنیتی فعالیت کنید.

اما سوال مهم این است که این مهارت‌ها را از کجا یاد بگیریم؟
راستش را بخواهید سیستم آموزشی ما کمی قدیمی است. به همین دلیل اکثر این مهارت‌ها را نمی‌توانیم در دانشگاه یاد بگیریم.
بهترین راه برای پیدا کردن تخصص و مهارت در زمینه‌هایی که گفتیم استفاده از منابع به‌روز است و اکثر این منابع به زبان انگلیسی هستند و به همین دلیل باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.
تمام مهارت‌ها را می‌توانید از طریق ویدیوها و دوره‌های آموزشی آنلاین کسب کنید. همچنین کتاب‌ها و مقالات زیادی هم در اینترنت هستند که به شما کمک می‌کنند.
با تقویت زبان انگلیسی خود می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی سایت‌هایی مثل یودمی، مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرید.

هم اکنون نیز خیلی از کسب و کارها، تولید محتوا را با کمک هوش مصنوعی تهیه می کنند.
پس دیر یا زود همه شروع به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی خواهند کرد،
و میتوان پیش بینی کرد که در آینده نزدیک با توسعه فناوری و پیشرفت علم هوش مصنوعی و بکار گیری آن در ابعادمختلف و زمینه های گوناگون، شاهد ایجاد و گسترش شغل ها و مهارت های متعددی خواهیم بود.

با احترام
محمدرضا احمدزاده

اخبار روز