کد خبر: ۹۶۹۴
۹۳۲ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

انتقاد جمهوری آذربایجان از بررسی ترکمنچای در ایران

۱۳۹۲/۱/۲۴
۱۹:۱۲

نصر نیوز: وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از بررسی طرحی درباره سرنوشت این کشور در پارلمان ایران انتقاد کرد.

ایلمار محمدیاروف
ایلمار محمدیاروف

ایلمار محمدیاروف

به گزارش نصر نیوز به نقل از خبرگزاری ای پی ای، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت: پیش بینی می کنم رایزنی ها در پارلمان ایران درباره جمهوری آذربایجان، منجر به نتیجه ای نشوند.

وی همچنین ناخرسندی خود را از رایزنی ها و فعالیت ها در مجلس شورای اسلامی ایران درباره سرنوشت جمهوری آذربایجان اعلام کرد.

ایلمار محمدیاروف در واکنش به خبر بررسی طرح توقف اجرای قرارداد ترکمنچای در مجلس شورای اسلامی گفت: رایزنی های خصمانه در پارلمان ایران انجام شده است.

وی با اشاره به این رایزنی ها در مجلس ایران اضافه کرد: با این وجود فکر نمی کنم این اقدامات نامناسب منجر به نتیجه شوند و نتیجه ای داشته باشند.

قرارداد ترکمنچای در سال 1828 میان ایران و روسیه امضا شد و براساس آن، بخشی از آذربایجان ایران به خاک روسیه ملحق شد.

قبل از این نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفته بود: کشور آذربایجان در برخورد با مردم منطقه هوشیارانه عمل کند در غیر این صورت مجبور می‌شویم تا عهدنامه‌های ننگین گلستان و ترکمنچای رادر مجلس مورد بررسی قرار دهیم.

براساس قرارداد ترکمنچای میان دولت های وقت ایران و روسیه، بخش هایی از منطقه آذربایجان ایران به خاک روسیه الحاق شد. کشور فعلی آذربایجان بخشی از همین منطقه است.

این اشاره نماینده مجلس ایران به معنی تلاش برای بازپس گیری خاک جمهوری آذربایجان و الحاق دوباره آن به ایران است.

پیش از این كمال الدين پيرمؤذن رئيس مجمع نمايندگان استان اردبيل هم با تأكيد بر "ضرورت برگزاري رفراندوم الحاق كشور آذربايجان به جمهوري اسلامي ايران" علاقه مندي مردم آذربايجان براي پيوستن به كشورمان را قطعي و مشهود دانسته بود.

این پیشنهادات مقامات ایرانی درباره سرنوشت کشور جمهوری آذربایجان، به دنبال برگزاری نشست شماری از تجزیه طلبان آذربایجان ایران در شهر باکو مطرح می شود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۱/۲۵ ۱۳:۳۹
سلام تواول بگو با کیان دوستی من آنگه بکویم که توکیستی ... جمهوری آذبایجان بیست سال پیش را باید به یاد داشته باشد که با کمک های ایران اسلامی سر پا ماند و حالا در دامان اسرائیل و آمریکا و ترکیه و عده ای وطن فروش ایرانی که بعنوان تجزیه طلب به آن کشور رفت و آمد میکنند ویا ساکن آنجا هستند دولتمردان آذری باید بهوش باشند که آذربایجان سر ایران است وقابل تجزیه نیست چون تمام ایرانیان با غیرت میگویند چو ایران نباشد تن من مباد پس رفتارو کردارشان را باید تغییر دهند چراکه عهدنامه ترکمانچای و گلستان خیلی وقتها ست که بلااثر شده و از حیز انتفاع خارج شده لذا یک یا حسین برای جمهوری آذربایجان کافی است

اخبار روز