کد خبر: ۱۳۶۳۸۸
۸۱۴ بازدید
۱۶ دیدگاه (۱۶ تایید شده)

تبدیل کاروانسرای شاه عباسی میانه به گاراژ پیمانکار راهسازی!

۱۴۰۳/۱/۳۱
۱۸:۰۷

کاروانسرای شاه عباسی میانه در محل پل دختر یکی از مظلومترین آثار باستانی ایران است. بسیاری از همشهریان میانه ای از وجود چنین کاروانسرایی بی خبرند و میلیون ها مسافر که در طول این دهه ها از این جاده ترانزیت عبور کرده اند، از وجود چنین اثر تاریخی بی خبر بوده اند.

این کاروانسرا روزگاری یکی از 999 کاروانسرای شاه عباس کبیر بوده و بخاطر قراگیری در یکی از بهترین و جذابترین نقاط جاده ابریشم یعنی محل قیزیل اوزن و قیز کؤپروسو و قیز قالاسی و رشته کوه زیبای قافلانتی، حتماً جزو منزل های توقفگاهی محسوب می شد و مسافران تلاش می کردند شب را در آنجا بمانند اما این کاروانسرا در سایه بی توجهی متولیان میراث فرهنگی در دهه های اخیر مدتی توسط پاسگاه نیروی انتظامی به عنوان یک پایگاه نظامی استفاده شد. پس از آنکه نیروی انتظامی این مکان را ترک کرد مدتها متروکه و خالی بود تا اینکه پیمانکار ساخت جاده میانه، برنده مناقصه شد و برای استقرار نیروها و تجهیزات خود، بهترین مکان را همین کاروانسرا دید و در محوطه این اثر باستانی کارگاه خود را تجهیز کرد تا هرچه زودتر این اثر تاریخی معدوم گردد.

لازم است متولیان فرهنگی و میراث فرهنگی میانه و فرمانداری میانه و حتی وزارت میراث فرهنگی نسبت به این کار پاسخ دهند و از اقدامات خود جهت صیانت از این یادگار پیشینیان گزارش دهند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۳/۲/۸ ۱۱:۵۱

سپاس از پاسخ گویی شما استاد عزیز

۰۳/۲/۱ ۱۵:۵۴

سلام. آغورن را برای نمونه گفتم. در روستای آغورن در اوچ تپه شرقی قرار دارد. در روستاهای گؤی دره و گؤینری هم کاروانسرا وجود داشته است. کاروانسرای گؤینری قبل از حضرت عیسی مسیح ساخته شده و ثبت ملی هم شده است. کاروانسرای گؤی دره یحتمل متعلق به دوره صفوی است.

۰۳/۲/۱ ۱۳:۱۲

احتمالا دنبال سرنخ وزیر خاکی ها برنامه ای هست

۰۳/۲/۱ ۱۲:۱۶

سلام استاد عزیز کاروانسرای آغورن ادرس یا موقعیت و اطلاعاتی برای اطلاع رسانی محبت می کنید

۰۳/۲/۱ ۰۰:۴۹

وقتی این بی تفاوتی ها نسبت به ابنیه تاریخی بوجود بیاید احتمال میدهم روزی خود شهر میانه را روزی با همه قدمتش از بین ببرند . همانطوری که کوره آجر پزی مسیر راه آهن را تخریب کردند و از مردم صدایی نشنیدند . مردم میانه هم بایستی همانند مردم سایرشهرها صدای خود را بگوش مسئولین رده بالا برساند .

۰۳/۱/۳۱ ۲۲:۰۴

بعضی از مسوولین میخوان اثار گذشتگان را از بین ببرن

۰۳/۱/۳۱ ۲۱:۵۶

کارشناس عزیز میراث فرهنگی!

1ـ اتفاقاً کاروانسرای جمال آباد را شاه عباس نساخته بلکه 300 سال قبل از او وجود داشته است.

2ـ کاروانسرای آغورن در میانه نیز شاه عباسی است.

۰۳/۱/۳۱ ۲۱:۵۳

الآن همین کار را می کنند. تخریب می کنند بدون اینکه یک اثر را به روی گردشگران عرضه کنند. شما به قبرستانها و کوههای همین کاغذکنان سر بزنید ببینید بخاطر یافتن گنج چقدر تخریب شده است. داخل شهر میانه همین اخیراً گورستان اشکانی و ساسانی خانجان آباد به چه راحتی تسطیح و از صحنه روزگار محو شد. آیا یک شهروند اعتراض کرد؟ آیا یک مسئول مانع شد؟

۰۳/۱/۳۱ ۲۱:۵۰

میانه بیش از 1000 اثر باستانی و کهن دارد و در حدود 300 اثر ثبت ملی شده اند. میانه، پایتخت کهن مادها، پرتعدادترین آثار ملی استان و قدیمی ترین آثار را دارد. اولین و بیشتر آثار ملی ثبت شده متعلق به میانه است. این مخروبه، یک اثر باستانی است و بایستی مرمت شود، لااقل نباید تخریب شود.

۰۳/۱/۳۱ ۲۱:۱۷

من در یکی دو سفرنامه اشاره هایی به ساختمان قراولخانه یا گمرک بین خمسه و آذربایجان در کنار پل دختر دیده بودم ولی مطمئن نبودم همین باشد یا نه چون بقایای یک ساختمان کاهگلی هم همانجا بالای خط راه آهن وجود داشت. با این حال برخلاف نظر کارشناس محترم میراث فرهنگی، هر جا طاق دیدیم یعنی با ساختمانی مواجه ایم که قبل از رایج شدن استفاده از تیر آهن برای سقف ساخته شده و همین یعنی بیشتر از صد سال قدمت و دارای ارزش ثبتی ولو ثبت نشده باشد.

همه این بحث ها را که کنار بگذاریم، آن اثر تاریخی وقتی فایده دارد که گردشگر بتواند برای بازدید از آن بیاید و آمدن گردشگر هم نیاز به زیرساخت دارد که مهم ترین آن راه و جاده است. من راضی ام از 500 اثر ثبتی میانه فقط 10 اثر شاخص باقی بماند و بقیه را غارت کنند و از بین ببرند ولی عوضش جاده های میانه چهاربانده شوند و قطار و اتوبوس از یمین و یسار میانه وارد و خارج شود.

داشتن 10 اثر گردشگرپذیر و درآمدزا بهتر از داشتن 500 اثر مخروبه و گمنام است.

۰۳/۱/۳۱ ۱۹:۵۸

به نظر بنده هم منطقی به نظر نمی‌رسه اونجا کاروانسرای عباسی باشه مگر اینکه مسیر جاده ابریشم از اونجا هم بگذره

۰۳/۱/۳۱ ۱۹:۵۵

بزرگترین خیانت برای نسل آینده از بین بردن اثار باستانی گذشتگان بوده و می باشد .

۰۳/۱/۳۱ ۱۹:۴۵

مگر چه گُلی به سر کاروانسرای جمال آباد زده اند که برای این مکان زده باشند ؟!
در واقع این محل ( قراول خانه ) بوده است.
محل نگاه بانی و به اصطلاح عوارضی کاروانیان جاده باستانی ابریشم ...

۰۳/۱/۳۱ ۱۹:۴۰

اگه شما کارشناس میراث فرهنگی باشید وای به حال این مملکت و این سرزمین. همین بیسوادهای پرمدعای امثال شما باعث شدن هر گوشه از فرهنگ و تاریخ این کشورو ؛ کشورهای دیگه به اسم خودشون مصادره کنن. از قدیم الایام همون محوطه به اسم شاه عباسی معروف بوده و هست و اگه جای دیگه ای بود با کلی ناز و احترام رو چشمشون میزاشتن.

۰۳/۱/۳۱ ۱۹:۰۱

این را هم اضافه کنم هر جایی یک طاق دیدید لزوماً یک اثر باستانی نیست که ذوق زده شوید.

۰۳/۱/۳۱ ۱۹:۰۰

چنین کاروانسرایی اثر باستانی نیست و جایی ثبت نشده. هرکی نداند لااقل دکتر نایبی خوب می دانند تنها کاروانسرای شاه عباسی میانه کاروانسرای جمال آباد است. لطفا اگر مطلبی برای تخریب مسئولین ندارید از این روش استفاده نکنید.

اخبار روز