کد خبر: ۱۳۷۱۲۰
۱۲۱۶ بازدید
۱۶ دیدگاه (۱۴ تایید شده)

برگی از تاریخ میانه /ماجرای نماینده منتخب میانه که اعتبارنامه اش رد و خلع لباس شد

۱۴۰۳/۳/۱۰
۲۲:۵۰

امروز که بحث تایید یا رد اعتبارنامه نمایندگان مجلس دوازدهم مطرح است ،برشی از تاریخ میانه را بررسی می کنیم که در آن حجت الاسلام جوانمرد به رغم آوردن اکثریت آرا، توسط نمایندگان مجلس اعتبارنامه اش رد می شود و حجت الاسلام سلیمی با ۱۶ هزار رأی به جای وی راهی اولین مجلس شورای اسلامی می شود.

در طی ۱۲ دوره مجلس ،۱۹ منتخب اعتبارنامه شان رد شده است که آخرین مورد در دوره قبل بود که در آن تاجگردون نماینده گچساران نتوانست بر صندلی نمایندگی تکیه کند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۳/۳/۱۶ ۱۷:۰۷

بخدای احد و واحد حساب و کتاب خدا با ما ۱۸۰ درجه فرق می‌کند و آن دنیاست که می‌فهمیم ظالم و مظلوم واقعی و گناه کار و بی گناه کیست؟ افسوس که بخاطر مطاع و صندلی دنیا آخرتمان را به باد داده ایم ... اینجا شرافت و وجدان باید بیدار باشد.

۰۳/۳/۱۳ ۱۵:۰۱

احسنت
باید درس عبرتی برای امروزی ها باشد که به هر نحو میخوان نماینده بشن ولی نمیدونن این امور گذرا هست و در نهایت مدیون یک ملت خواهند بود
الان عاملین رد صلاحیت آقای جوانمرد از این دنیا رفته آمد و خدا می‌داند چه مکافاتی خواهند کشید

۰۳/۳/۱۳ ۰۰:۳۴

متاسفانه این پنجشنبه شاهد گرفتن اعتبار نامه فرد نالایق به مجلس بودیم فردی که به خاطر گرفتن رای پول پاشی کرد نمی‌دانیم مجلس چه مارها خواهد کرد برای ما مردم عادی چیزی نیست جز درد و آه

۰۳/۳/۱۲ ۱۱:۰۰

باسلام
چقدر زیبا میشد فرصتی پیش میآمد و از ایشان نیز در این رابطه شرح ماوقع و دفاعیات سوال میشد.

۰۳/۳/۱۱ ۲۰:۱۹

با تشکر از جناب اباذری که برای تاریخ انقلاب اسلامی یک دایره المعارف زنده هستند و خوشبختانه بسیاری از خاطرات ذهنی و نقل قولهای شفاهی بزرگان میانه را ثبت کرده اند و در اینجا نیز این توضیحات را بسیار عادلانه دیدم.

۰۳/۳/۱۱ ۱۸:۰۴

چرا بعد از 20 سال به میانه امده است؟
با این حساب در هر دوره انتخابات مجلس در میانه که تعدادی فراوان فراوان
میانه ای تهران نشین یاد وطن می کنند همگی باید محکوم شوند!

۰۳/۳/۱۱ ۱۴:۳۳

سلام من دقیقا گزارش روزنامه کیهان از روند بررسی اعتبار نامه اقای جوانمردی را بیاد دارم نوشته بود حججی وخلخالی (صادق)وغفاری(هادی)در مخالفت سخنرانی کردندضمنا"انتخابات میان دوره ای برگزار شد ومرحوم سلییمی به نمایندگی انتخاب شد

۰۳/۳/۱۱ ۱۱:۳۸

درود به شرفت که صادقانه صحبت کردی

۰۳/۳/۱۱ ۱۱:۱۴

مرگ بر ریا کار در هر زمان ومکان

۰۳/۳/۱۱ ۰۸:۱۵

میزان رای ملت نیست

۰۳/۳/۱۱ ۰۸:۰۶

با تشکر از جناب اقای نائبی بزرگوار .

۰۳/۳/۱۱ ۰۷:۱۶

در مورد این موضع به چند نکته باید توجه کرد:

1- متاسفانه در این ماجرا به جناب حجت الاسلام و المسلمین میرزا اسدالله جوانمردی قریب دوستی کم لطفی و شاید ظلم شد . ایشان یکی از علمای محترم ، خوش ذوق و دارای قریحه شعری و مورد اعتماد شهرستان میانه بودند و هستند و آثار شعری و ادبی از ایشان به چاپ رسیده و من در کتاب شرح حال علمای میانه به آن پرداختم و اکنون نیز ایشان در حوزه علمیه قم حضور پر نشاط و با مسئولیت دارند و به عنوان یکی از منبری های معروف حوزه قم در مناسبت ها در بیوت مراجع به منبر می روند و مورد عنایت خاص مراجع معظم تقلید هستند. حکم خلع لباس ایشان هم به توصیه همین مراجع لغو شد.

2- اتهاماتی که در آن زمان برای ایشان مطرح شد بیشتر جنبه سیاسی و جناحی داشت و واقعا تمسخر آمیز بود که متاسفانه هنوز هم گرفتارش هستیم و هر کسی مثل ما فکر نمی کند برایش پرونده سازی می کنیم. از جمله اتهامات ایشان عکس گرفتن با شاه و امثال آن است که فی نفسه نمی تواند جرم به حساب آید ، همان طوری که خود مرحوم آقای حججی (رضوان خدا بر او باد ) نیز ، با شاه عکس داشت که بنده آن را در کتاب « یک آسمان ستاره » آوردم و چاپ کردم و شرح دادم که وقتی شاه به میانه آمد ، ایشان در معیت علمای میانه به دیدار و استقبال شاه رفت و در آنجا ضمن توضیح وضعیت بد فرهنگی شهرستان ، برای بهبود این مشکل ، در خواست تأسیس کتابخانه نمود. ارتباط آقای جوانمرد با شاه و یا حضور ایشان در رادیو و اوقاف از این قبیل بود. اگر بنا باشد عکس گرفتن با شاه جرم محسوب شود از این جرم دیگران هم دارند.


3- همانطوری که در متن آمده حکم خلع لباس را آقای بیات که نماینده وقت مجلس بود صادر کرده که ایشان قبل از نمایندگی در بعضی شهرها قاضی بود و ایشان عطف به ما سبق کرده و این حکم را داده بود و واضح است چنین حکمی نمی توانست صحیح باشد و از ریشه باطل بود برای این که کسی که نماینده مجلس است ، هم زمان نمی تواند قاضی هم باشد و این خلاف قانون و تداخل قوه مقننه با قوه قضائیه بود. البته بعدها آقای بیات به اشتباه خود پی برد و با واسطه ای از آقای جوانمردی عذرخواهی کرده و حلالیت طلبیده است. اما آیا با صرف عذرخواهی ، می توان تهک حرمت به مؤمنی را تدارک و جبران کرد؟

4- آقای جوانمرد هرگز عضو حزب خلق مسلمان نبود و بلکه از منتقدین آن بود که خودش برای حقیر این موضوع را کامل توضیح داد ، اما تنها جرم ایشان این بود که از علاقمندان مرحوم آقای شریعتمداری به شمار می آمد که برای تندروها قابل تحمل نبود.

امیدوارم این چند سطر توضیح مفید و مورد رضای خدای سبحان باشد.

البته در این مورد مطالب دیگری هم وجود دارد که شاید در مجال دیگر بتوان به آن پرداخت.

۰۳/۳/۱۱ ۰۵:۱۵

این حجه الاسلام بیات همان ایت الله بیات زنجانی فعلی هستش ؟

۰۳/۳/۱۱ ۰۵:۱۴

لطفا درمورد نقش دکتر ابراهیم یزدی وملی مذهبی ها از رد اعتبارنامه اقای جوانمردی بیشتر رو شنگری نمایید

اخبار روز