کد خبر: ۶۸۸۴۳
۷۶۸ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

ارتحال اسفناک چهرۀ تابناک اسلام و ایران، مفسّر نوپرداز قرآن کریم ضایعه‌ای بس عظیم و مصیبتی جبران‌ناپذیر است.

۱۳۹۵/۱۰/۲۰
۱۳:۳۰

پیام آیت الله مظاهری به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی: آن مرحوم سنگ زیرین آسیای جمهوری اسلامی بود

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله مظاهری ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، در پیام این مرجع تقلید آمده است: ارتحال اسفناک چهرۀ تابناک اسلام و ایران، مفسّر نوپرداز قرآن کریم، مجاهد نستوه آیه‌الله آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی«قدّس‌سرّه» ضایعه‌ای بس عظیم و مصیبتی جبران‌ناپذیر است.

امشب، شخصیّت تاریخ‌سازی به لقاء پروردگار رحمان و رحیم شتافت که در تمام دورۀ عمر پر برکت خود، تنها به اعتلاء اسلام و سربلندی ایران می‌اندیشید و در این اندیشۀ بلند، تمام توان خود را در عرصه‌های گوناگون به کار گرفت و بی‌هیچ واهمه‌ای به مصداق «وَ لا یَخافُونَ‏ لَوْمَهَ لائِمٍ» تا پایان عمر، از صراط مستقیم خدمت به اسلام و آرمان‌های متعالی آن، تخطّی ننمود.

نقش دوران‌ساز این عالم مجاهد فی‌سبیل‌الله در نهضت شکوهمند امام راحل عظیم‌الشّأن«قدّس‌سرّه‌الشّریف» و قرابت فکری و روحی او با آن امام عزیز تا بدان پایه بود که او را باید به حقّ در ردیف یکی از معماران انقلاب و جمهوری اسلامی ایران به شمار آورد، معمار هنرمندی که آثار فکر مدبّرانه‌اش، در سرتاسر تاریخ انقلاب اسلامی، آشکار است.

قدرتفکری و هوشمندی عمیق و سیاست‌ورزی همراه با عقلانیّت و اعتدال ایشان در کنار روح صفا و مهربانی و اخلاص و ایمان حقیقی، از این عالم آگاه و سیاست‌مدار مدبّر، شخصیّتی ساخته بود که احدی نتوانست تا بدین حدّ، اعتماد عمیق و محبّت بی‌نظیر امام بزرگوار را به خود جلب نماید و او همواره در قبل و پس از انقلاب، امین بی‌بدیل آن رهبر کبیر بود و در همۀ عرصه‌های بزرگ و کوچک از سیاست‌گذاری‌های اصلی تا مسئولیّت دشوار دفاع مقدّس و همۀ تصمیمات مهم برای ادارۀ کشور، مستشار مؤتمَن آن قائد راحل به شمار می‌آمد، همچنان‌که ملّت بزرگ ایران نیز بارها و بارها در صحنه‌های گوناگون تقنینی، اجرایی و غیر آن، نصابی بالا از اعتماد خویش را به این خادم نستوه و با اخلاص خود ابراز و اظهار داشتند.

حقّ عظیم این حصن حصین انقلاب و ملّت که در همۀ صحنه‌های خطیر، سنگ زیرین آسیای نظام جمهوری اسلامی بود و همواره به همدلی هرچه بیشتر نیروهای معتقد به اسلام و انقلاب می‌اندیشید و در این مسیر جفاهای فراوانی دید، هیچ‌گاه از یاد تاریخ ایران و اسلام نخواهد رفت و نام نیک و بلند او در صدر فهرست سابقونِ اوّلون از مجاهدان و خدمت‌گذاران به ملّت مسلمان ایران ثبت خواهد گردید. بی‌شکّ ملّت قدرشناس و فهیم ایران از این خادم راستینِ صالحِ دلسوزِ خود و از بیش از شصت سال تلاش و مجاهدت صادقانه و خدمت و همّت خالصانۀ او تجلیل خواهند کرد.

اینجانب با قلبی اندوهگین و متألّم، ضمن عرض تسلیت به ملّت عظیم‌الشّأن ایران و رهبری معظّم و بیت محترم و همۀ خاندان و بازماندگان ایشان، از خداوند متعال، علوّ درجات این عالم مجاهد و بزرگوار را مسألت کرده و رحمت و مغفرت و رضوان ابدی را برای ایشان خواستارم و از پیشگاه آن خداوند قادر، متضرّعانه طلب می‌کنم که این ضایعۀ سنگین را با فضل عمیم و لطف کریمانۀ خود، برای ملّت و نظام جمهوری اسلامی ایران جبران فرماید. انّه ولیّ النعم.

 

پیام تسلیت حضرت آیت الله جوادی آملی درپی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با صدور پیامی، ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، متن پیام تسلیت این مرجع تقلید به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم و ایاه نستعین

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال استوانه انقلاب اسلامی، صحابی صالح و صابر و صادق امام راحل (قدس سره) و امین امت، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به محضر مبارک بقیه الله ارواح من سواه فداه، رهبر محترم، ملت بزرگ ایران و خاندان شریف آن رحیل محبوب تسلیت عرض می نماییم.

بهترین ابراز همدردی در این سانحه سنگین ملی و رخداد توانفرسا، حفظ نظام اسلامی، تقویت ارکان، حرکت در مدار پیام رهبری است.

امید آنکه رنج مدبرانه و کوشش خالصانه بیش از نیم قرن آن عزیز، جهت احیای مآثر قرآن کریم و آثار دوده طاها و یاسین علیهم افضل صلوات المصلین،  ره توشه خوبی برای لقای خدای سبحان باشد.

رحمه الله علیه یوم ولد و یوم مات و یوم یبعث حیا

 

پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با نهایت تأسف خبر فقدان ناگهانى مجاهد نستوه مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقاى هاشمى رفسنجانى را دریافت داشتم. اینجانب ایشان را از آن زمان که در حوزه ی درسى ما شرکت داشت به خوبى مى‌شناختم. مردى بسیار جدّى، باهوش، شجاع و صاحب اراده بود.

سال‌ها در خدمت امام راحل(ره) فداکارى کرد و بعد از ایشان نیز دائماً در صحنه انقلاب بود. مشکلات مختلفى را پشت سر گذاشت ولى این مشکلات هرگز سبب نشد که صحنه را ترک کند.

اینجانب درگذشت این یار وفادار انقلاب را به همه هموطنان ایرانى و به‌ویژه بازماندگان آن فقید سعید تسلیت مى‌گویم و غفران الهى را براى او و همه‌ی ما از خداوند مى‌طلبم.

 

آیت الله علوی گرگانی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله علوی گرگانی در پیامی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، متن پیام بدین شرح است:بسمه تعالیخبر درگذشت ناگهانی جناب مستطاب حضرت حجه الاسلام و المسلمین آقای شیخ علی اکبر هاشمی رفسنجانی رحمه الله یار دیرین امام و رهبری و شخصیت زحمتکش و پرتلاش سال های طولانی قبل و بعد از انقلاب موجب تأثر و تألم اینجانب گردید.این عالِم مجاهد و زحمتکش که در دوران قبل از انقلاب در مبارزات بر علیه دستگاه سلطنتی شاهنشاهی در کنار مرحوم آیت الله طالقانی و شهیدان بهشتی و مطهری و مفتح رحمهم الله و برخی دیگر از انقلابیون وفادار به امام خمینی رحمه الله سالها رنج زندان را کشیدند، بعد از انقلاب نیز امام خمینی رحمه الله را تنها نگذاشته و در صحنه های مختلف و در رده های بالای انقلاب همچون ریاست مجلس شورای اسلامی و جانشین فرمانده کل قوا در زمان جنگ نقش آفرین و مؤثر بودند.ایشان با هوشیاری و زحمات فراوان بعد از رحلت امام خمینی رحمه الله نیز در سازندگی و آبادی مملکت ایران نقش ماندگار ایفا کردند.اینجانب این ضایعه را در درجه اول به محضر امام زمان علیه السلام و به مقام معظم رهبری، همچنین به خانواده و بازماندگان آن مرحوم تسلیت گفته و امید است که خداوند با فضل و رحمت خود ایشان را مشمول عنایات وافره خود

قرار دهد و شفاعت اجداد طاهرین شامل حال ایشان گردد.

 

آیت الله علم الهدی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- آیت الله علم الهدی با صدور پیامی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خبر درگذشت ناگهانی یار دیرین امام راحل عظیم الشان، آیت الله هاشمی رفسنجانی، مایه تاسف همه کسانی شد که در مبارزه با رژیم ستمشاهی نقش داشته اند.

اینکه ایشان تا آخرین روزهای حیات خود، مصر بود مکررا نظر و تاکید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر شایستگی مقام معظم رهبری برای جانشینی حضرت امام را یاداوری کند، از نقاط برجسته و ستودنی کارنامه سیاسی اوست.

از خداوند متعال برای آن مرحوم که اکنون دستش از دنیا کوتاه شده و چشم به دعای بازماندگان دارد، طلب غفران و مغفرت دارم.

خداوند همه ما را در روز جزا مشمول فضل خود، و نه عدل خود، قرار دهد. ان شاء الله.

ابراهیم رئیسی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی با صدور پیامی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت؛

به گزارش شفقنا، متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

خبر درگذشت مجاهد دیرین و یار قدیمی امام و رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی موجب تألم و تأثر بسیار گردید.

ایشان از عناصر پیشتاز و پیشرو در عرصه ی مبارزات در برابر رژیم طاغوت بوده و در دوران استقرار نظام اسلامی  در مسئولیت های گوناگون همدوش و همراه امام راحل عظیم الشان (ره) و رهبر معظم انقلاب در خدمتگذاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ممارست و مجاهدت ورزیدند.

اینجانب در جوار مضجع منور رضوی، فقدان این فقید سعید را که عمر شریفشان را در راه اعتلای نظام اسلامی مصروف نموده اند،  به محضر مبارک رهبری معظم انقلاب اسلامی، مردم و وابستگان محترم تسلیت عرض نموده و علو درجات را از درگاه ایزد منان برای ایشان مسالت می نمایم

 

پیام دبیرکل مجمع جهانی تقریب در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی

آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب در پی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش شفقنا، متن این پیام به شرح زیر است:

انا الله و انا الیه راجعون

خبر عروج مبارز خستگی ناپذیر و مجاهد نستوه و یار دیرین انقلاب و رهبری عزیز انقلاب مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بسیار جانسوز و اندوهناک است.

چهره درخشان سالهای مبارزه در کنار امام راحل در قبل از انقلاب و مرد روزهای بزرگ و حساس پس از انقلاب که عمر پر برکت خویش را در مسیر خدمت به نظام مقدس اسلامی مصروف داشت.

شخصیت برجسته ای که به رغم تلاش وافر بدخواهان نظام و منحرفین از مسیر اصلی امام ، هیچگاه خللی در ارادت و عزم راسخش در مسیر ولایت دیده نشد.

مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را می توان مرد خستگی ناپذیر سنگر های مختلف از حضور در شورای انقلاب تا جانشینی فرمانده کل قوا و مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری و مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر جایگاههای حساس نظام دانست.

اینجانب با نهایت اندوه و تالم و تاثر عمیق این فقدان بزرگ را به مقام معظم رهبری ،مراجع عظام تقلیدو علمای حوزه های علمیه و بیت شریف ایشان تسلیت و تعزیت عرض می نمایم و علو درجات را برای آن عزیز سفر کرده از درگاه احدیت مسئلت می نمایم.

پیام تسلیت جامعه الزهرا به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- جامعه الزهرا(س) با صدور پیامی در گذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، عالم مجاهد، یار دیرین امام راحل(ره) و رهبر انقلاب اسلامی ایران را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، متن پیام به این شرح است:

«انا لله و انا الیه راجعون

خبر ارتحال ناگهانی عالم مجاهد، یار دیرین امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(دامت برکاته) آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، موجب تأسف و تأثر گردید.

سال ها تحمل رنج و شکنجه و سختی های دوران مبارزه در کنار خدمات شایسته و نقش آفرینی های بی بدیل در دوران دفاع مقدس و پذیرش مسئولیت های بزرگ و خطیر پس از انقلاب، نام و یاد این عالم خستگی ناپذیر را در جرگه مجاهدان و خادمان انقلاب اسلامی ثبت کرده و محبت و ارادت و عشق همیشگی ایشان نسبت به مقام عظمای ولایت (در عین توطئه خناسان داخلی و خارجی) بر ارج و شأن این شخصیت عالیقدر افزوده است.

جامعه الزهرا(سلام الله علیها) رحلت این شاگرد ممتاز امام، انقلاب و حوزه علمیه و یار و رفیق شفیق رهبر معظم انقلاب را به ساحت مقدس امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، مراجع عظام و علمای اعلام(دامت برکاتهم)، ملت قدرشناس ایران و بیت شریف آن فقید سعید، تسلیت و تعزیت عرض نموده، غفران و رضوان الهی و حشر با شهدا و امام شهدا را برای ایشان  مسئلت می نماید.»

 

ه گزارش شفقنا، آیات یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، استادی دبیر شورای عالی حوزه های علمیه و اعرافی مدیر حوزه های علمیه در پیامی، ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.پیام تسلیت روسای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای عالی حوزه‌های علمیه و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در پی ارتحال آیت‌الله حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم(انا لله و انا الیه راجعون)ارتحال مجاهد نستوه حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی‌(قدس سره) ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام را به حضرت ولی عصر «ارواحنا‌له الفداه» و رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، ملت شریف ایران، خانواده محترم و علاقه‌مندان آن مرحوم تسلیت می‌گوئیم.آیت الله هاشمی رفسنجانی چهره برجسته و روحانی مجاهدی بود که در همه عرصه‌های انقلاب اسلامی حضور مؤثر و چشمگیری داشت و در دوران ممتد و پر محنت مبارزات همراه امام راحل‌(قدس سره) بود و مجاهدت‌ها و فداکاری‌ها و جانفشانی‌های وی در راه اسلام و انقلاب اسلامی فراموش نخواهد شد.آن فقید سعید پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در میدان‌های گوناگون نقش سرنوشت‌سازی در تحکیم مبانی اسلام، ارکان نظام، ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب «مدظله» ایفا نمود و در مدیریت‌های عالی نظام و در خدمت به مردم عزیز آثار ماندگاری از خود بجای گذاشت.بر روان پاک او درود می‌فرستیم و رحمت و رضوان و غفران الهی برای آن فقید مسألت می‌نمائیم.

پیام تسلیت آیت الله فاضل گلپایگانی

در پیام آیت الله فاضل گلپایگانی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری آمده است:

خبر درگذشت ناگهانی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی موجب تاثر و تالم گردید.

آن عزیز سفر کرده عمری طولانی را در راه اسلام و انقلاب و در خدمت به ولایت و ملت سپری کرده و اکنون با کوله باری از تلاش توام با رنج و محنت در پیشگاه حضرت باری جل و علی است.

فراز و فرودهای این مبارزه مستمر در جهت وقوع و تحقق حقیقی انقلاب از سالهای آغازین تا روز واپسین،حاکی از شخصیت تاریخی و تاثیرگذار ایشان است که او را برای همیشه در خاطره این مرز و بوم جاودانه خواهد ساخت.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به همراهان دیرین، بالاخص مقام  معظم رهبری،برای بازماندگان و خانواده گرام ایشان صبر و اجر و برای آن فقید،رحمت و مغفرت الهی را مسالت دارم.

 

پیام تسلیت مدیریت مدرسه علمیه خواهران الزهراء(س) گنبد کاووس

پیام تسلیت مدیریت مدرسه علمیه خواهران الزهراء(س) گنبد کاووس در پی درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی به شرح ذیل می باشد.

انالله وانا الیه راجعون

مدیریت مدرسه علمیه الزهرا(س) گنبدکاووس ضمن پیامی بیان نمودند: درگذشت مجاهد انقلابی و خستگی  ناپذیر آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام را به حضور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین عموم مردم ایران تسلیت عرض می نمائیم و برای آن مرحوم علو درجات را از خداوند منان خواستاریم.

 

پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه خواهران استان گلستان

مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان به مناسبت ارتحال «حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی» رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام پیام تسلیتی صادر نمودند:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ بَشِّرِ الصَّابِرِین* أَلَّذِینَ إِذَا أَصَابَتهُم مُصِیبَه قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُون

(سوره بقره آیه ۱۵۵-۱۵۶)

 

چندی ست حوزه های علمیه فقدان یاران امام و تلاشگران انقلاب را به سوگ نشسته است، امروز نیز خبر درگذشت یکی دیگر از بزرگ مردان انقلابی و تاریخ کشور ایران اسلامی را مطلع شدیم.

حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی(رحمه الله علیه) که سراسر عمرش، کارنامه درخشانی از ایثار، فداکاری، مجاهدت و خدمت به انقلاب و نظام بود، در شب رحلت یکی از پاک ترین و معصوم ترین بندگان خاص خدا حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) دار فانی را وداع گفت و همه دلسوزان نظام و انقلاب را در ماتم فرو برد.

یار صدیق حضرت امام راحل عظیم الشأن(رضوان الله تعالی علیه) و رهرو و همراه دیرین ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) که در جبهه های حق علیه باطل و بزنگاه های تاریخ انقلاب اسلامی از ایشان مردی مبارز و مجاهد ساخته بود که تا آخرین لحظات عمر پربرکت خود، همبستگی و علاقه وافر خود را به ولایت، نظام و انقلاب به اثبات رساند.

مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان ضمن عرض تسلیت سالروز وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(علیها السلام)، غم جانکاه این عالم فقید و مبارز خستگی ناپذیر را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و نائب برحقش حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)، مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم)، جامعه روحانیت، تمامی دلسوزان انقلاب و اسلام، ملت شریف ایران اسلامی و به ویژه بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده، برای آن مجاهد نستوه علو درجات و حشر با ائمه طاهرین(علیهم السلام) و برای خانواده بزرگوارشان صبری جمیل و اجری جزیل مسئلت دارد.

 

پیام مدرسه علمیه خواهران صدیقه طاهره (س) انبارالوم

پیام مدرسه علمیه خواهران صدیقه طاهره (س) انبارالوم درپی درگذشت آیت الله هاشمی، رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح ذیل می باشد.

انالله واناالیه راجعون

رحلت جانگداز حضرت آیه الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به ملت شریف و جامعه روحانیت تسلیت عرض می نماییم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز