کد خبر: ۱۳۷۴۱۸
۱۳۴ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

آقای حجازی‌فر، شترسواری دولادولا نمی‌شود!

۱۴۰۳/۴/۵
۱۱:۴۳

 

 

برترین‌ها: «داریوش» با بازی و کارگردانی هادی حجازی‌فر به زودی وارد شبکه نمایش خانگی خواهد شد و در این سریال از ترانه «یاور همیشه مومن» داریوش اقبالی (خواننده قبل از انقلاب) استفاده شده است. همین مورد باعث شد تا این خواننده در کنسرت هفته اخیرش نسبت به استفاده از این ترانه اعتراض کند و آن را «بی‌شرمی» بنامد. البته داریوش در حین صحبت‌هایش یک گاف داده و تلویزیون را به جای یکی از پلتفرم‌ها محل پخش این سریال معرفی کرده است.

آقای حجازی‌فر، شترسواری دولادولا نمی‌شود!

دامون قنبرزاده، منتقد سینما در واکنش به این اتفاق می‌نویسد: یک عمر است از این و آن سوءاستفاده می‌کنند. دست کم در همین سینمای کمدیِ خودمان، بارها از آهنگ‌ها و ترانه‌های خواننده‌ها و آهنگسازها‌یی استفاده کرده‌اند. آن اشخاص ممنوع بوده‌اند اما مثلاً اگر در فیلمی مانند «فسیل» از ابی و داریوش و شهرام شب‌پره بخوانند و آهنگ‌های‌شان را پخش کنند و از قِبَل آن به پول نجومی برسند، هیچ ایرادی ندارد. اگر خودِ آن هنرمندها ممنوع هستند، از آثارشان هم استفاده کنید.

حالا به‌تازگی هم گویا سریالی با نام «داریوش» پخش شده که در تیزرهای تبلیغی‌اش رسماً از آهنگ «یاور همیشه مومن» با صدای داریوش اقبالی استفاده شده است. در واقع تصمیم گرفته‌اند با انتخاب عامدانه‌ی نام سریال که نامِ شخصیت اصلی‌‌‌ داستان و از قضا هم‌نامِ خواننده‌ی معروف ایرانی‌ست‌‌ و با حضور صدای او (که به این شکل انتخاب نام سریال را هم بیش از پیش عامدانه جلوه می‌دهد)، جلب توجه کنند. البته این موضوع این بار دیگر صدای خواننده‌ی اصلی را در آورد و او در یکی از کنسرت‌هایش این کار را «وقاحت» خواند. کاری به «کپی‌رایت» و تبصره‌هایش ندارم که در این ـ به قول محمد قائد ـ «نیرنگستان» رعایت نمی‌شود و رسماً کشک است.

اما یک چیز بدتر هم این میان وجود دارد: خیلی‌ها این سوءاستفاده‌ها را خوشحال‌کننده می‌دانند و پیش خودشان می‌گویند: «به‌به! چه‌قدر خوب است که می‌توانیم در سینما و تلویزیون خودمان صدای خواننده‌های آن‌طرف را بشنویم!» این واگویه‌ها، نگران‌کننده‌تر از هر چیز دیگری‌ست. در هر حال شترسواری که دولا دولا نمی‌شود؛ وقتی چیزی را ممنوع می‌کنید، پس حق ندارید برای به جیب زدنِ پول از آن سوءاستفاده کنید.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز