کد خبر: ۲۴۲۷
۱۷۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

يكهزار و 900 قنات در آذربايجان شرقي فعال است

۱۳۸۹/۹/۱۰
۱۶:۰۲
 
ميانه، تبريز- معاون حفاظت و بهره برداري آب منطقه اي آذربايجان شرقي گفت: يكهزار و 900 قنات از سه هزار فقره قنات موجود در استان فعال است.
محمدي روز چهارشنبه در نشست امور آب شهرستان ميانه، با بيان اينكه هم اكنون 6 ميليون متر مكعب آب از 90 قنات داير شهرستان ميانه استحصال مي شود، افزود: قنات ها نسبت به برخي از سدهايي كه با هزينه هاي زياد و بهره مندي كم ايجاد شده اند كم هزينه و پايدار بوده و نيازي به نيروي برق و انرژي ندارند.
وي، حفاظت و بهره برداري آب منطقه اي استان را متولي بهره برداري، حفاظت و نگهداري از 70 سد كوتاه در استان خواند و گفت: 43 سد ديگر نيز توسط جهاد كشاورزي در دست اقدام است كه از اين تعداد 27 سد در شهرستان ميانه قرار دارد.
محمدي، عدم توجه به شناسنامه قنات ها و اينكه از سه هزار قنات موجود در استان تنها 1062 قنات به ثبت رسيده را از ديگر مشكلات براي استفاده بهينه از آب قناتها عنوان كرد.
وي گفت: از آبهاي استحصالي سطحي و زيرزميني استان 90 درصد در بخش كشاورزي، 8 درصد در تامين آب شرب و 2 درصد در صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد، بهره اي كه از 30 درصد موجود آب شهرستان ميانه مي بريم 10 درصد هم نيست.
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

اخبار روز