کد خبر: ۱۷۳۴
۵۰۸ بازدید
۳ دیدگاه (۳ تایید شده)

نگاهي اجمالي به شهرستان ميانه از سايت استانداري

۱۳۸۹/۴/۵
۱۴:۴۹

موقعيت جغرافيايي و اقليمي:
شهرستان ميانه با وسعت 308/5595 كيلومتر مربع، در گوشه جنوب‌شرقي استان آذربايجان‌شرقي واقع شده و از شمال به شهرستان سراب و از جنوب به استان زنجان و از شرق به استان اردبيل و از غرب نيز به شهرستانهاي بستان‌آباد، هشترود و چاراويماق محدود است. اين شهرستان در جنوب رشته كوه بزگوش قرارداد. ارتفاع عمومي زمين در اين شهرستان، از 750 متر در منتهي اليه گوشه جنوب شرقي تا 3300متر، در قلل رشته كوه بزغوش متغير ست. اين شهرستان در موقعيت 37 درجه و 54 دقيقه عرض شمالي و 48 درجه و 21 دقيقه طول شرقي واقع شده است.


خصوصيات فرهنگي:
زبان رايج مردم اين شهرستان تركي آذري است. وبيش از 99% مردم منطقه شعيه و تنها در يك روستاي اين شهرستان پيروان مذهب اهل تسنن زندگي مي‌كنند. اين شهرستان زادگاه شخصيت‌ها و چهره‌هاي مذهبي و فرهنگي و هنري از جمله: حبيب ساهر- افغان گرمرودي- ميرزا علي اشرف گرمرودي-محمدحسين گرمرودي- بحري ميانجي- نثار گرمرودي- عاجز گرمرودي- وفائي ميانجي و .... مي‌باشد. در اين شهرستان هنرهاي سنتي در زمينه ريسندگي- قالي بافي- گليم بافي – جاجيم بافي- جوراب بافي رونق فراوان دارد.


 جمعيت:
براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1375، اين شهرستان داراي 207758 نفر جمعيت بوده و در سرشماري سال 85 جمعيت شهرستان ميانه در حدود 189139 نفر برآورد شده است.


 تقسيمات كشوري:
شهرستان ميانه در سال 1327 تأسيس و بر اساس آخرين نقيسيمات كشوري 85، از 4 بخش مركزي، تركمنچاي، كندوان و كاغذكنان تشكيل يافته و داراي 17 دهستان بوده، بطوريكه 7 دهستان شيخدرآباد به مركزيت روستاي شيخدرآباد، دهستان اوچ تپه شرقي به مركزيت روستاي پورسخلو، دهستان قافلانكوه غربي به مركزيت روستاي آچاچي، دهستان كله‌بوز غربي به مركزيت روستاي باشماق، دهستان كليه بوز شرقي به مركزيت روستاي كنگاور، دهستان قزل‌اوزن به مركزيت روستاي قويوجاق و دهستان گرمه جنوبي به مركزيت روستاي گوندوغدي در تابعيت بخش مركزي روستاي غريب‌دوست و دهستان اوچ‌تپه غربي به مركزيت خاتون آباد در تابعيت بخش كندوان و 3 دهستان كاغذكنان شمالي به مركزيت روستاي قره‌بلاغ، دهستان كاغذكنان مركزيبه مركزيت شهر آقكند و دهستان قافلانكوه شرقي به مركزيت چولاقلو در تابعيت بخش كاغذكنان قرار دارند. اين شهرستان از 4 شهر به اسامي (ميانه، تركمنچاي، ترك و آقكند) و تعداد 365 روستا تشكيل شده است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

۸۹/۴/۱۱ ۲۱:۲۰
انصافاً تغییرات خوبی در فرمانداری و تعامل اش با رسانه ها با حضور جناب آقای یزدانی بوجود آمده. آقای زرین از توجه تان بسیار متشکرم.
جناب آقای مختاری با سلام واحترام وتشکر از دقت نظر آن جناب با استانداری هماهنگی بعمل می آید تا اصلاح شود زرین _ مسوول روابط عمومی فرمانداری میانه
۸۹/۴/۷ ۰۰:۴۱
یک جایی نوشته اند : بزگوش چند جمله بعد نوشته اند : بزغوش بنویس : ((بوزقوش)) و یکبار برای همیشه خیالت را راحت کن.

اخبار روز