کد خبر: ۲۴۲۵
۴۳۰ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

چگونه خود را در برابر آلودگي به (اچ آي وي) حفاظت كنيم ؟ (AIDS)

مقدمه :
هرسال 10آذر ماه بعنوان روز جهاني ايدزنامگذاري شده است اهميت اين روز در اين است که به عموم مردم يادآور شويم که بيماري ايدز نه تنها از بين نرفته بلکه روز بروز در حال گسترش است و هنوز کارهاي زيادي براي مقابله با اين بيماري بايستي با کمک همديگر انجام دهيم .  
بر اساس بررسي هاي بعمل آمده توسط دانشگاه هاي علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني کشور برآورد مي شود تعداد مورد انتظار افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور حدود 75000 نفر باشد که از اين تعداد تا تاريخ 1/7/89 مجموعا 21890 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسايي شده اند که 2/92درصد آنان را مردان و8/7 درصد را زنان تشکيل مي دهند وتا کنون 2603 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده و 3927 نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند. براساس اين گزارش ، 7/46 درصد از مبتلايان به HIV در زمان ابتلا، درگروه سني 25-34 سال قرار داشته اند که بالا ترين نسبت در بين گروههاي سني را به خود اختصاص مي دهند .
علل ابتلا به HIV در بين کل مواردي که از سال  1365 تا کنون در کشور به ثبت رسيده اند به ترتيب ، تزريق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد مخدر( 9/69 درصد ) ، رابطه جنسي (3/9 درصد ) ، دريافت خون و فراورده هاي خوني ( 1/1درصد ) وانتقال از مادر به کودک (7/0 درصد )  بوده است . راه انتقال در19درصد از اين گروه نامشخص مانده است .
همچنين در مقايسه اين آمار با مواردي كه ابتلا آنان در سال 1388 گزارش شده است اعتياد تزريقي 1/71 درصد ، برقراري روابط جنسي 18درصد و انتقال از مادر مبتلا به كودك 7/1درصد را تشكيل داده است. و2/9درصد از موارد شناسايي شده در اين سال راه انتقال نامشخص بوده و هيچ مورد جديد ابتلا از راه خون و فرآورده هاي خوني گزارش نشده است.
در استان آذربايجان شرقي تعداد کل افراد مبتلا به HIV/AIDS تا تاريخ1/7/89 مجموعا  337نفر گزارش شده است .
اطلاعات موجود و پيش بيني هاي کارشناسي بيان کننده اهميت امر پيشگيري و کنترل اين بيماري مهلک است . بر اين اساس ستاد بسيج اطلاع رساني و پيشگيري ايدز و مرکز بهداشت شهرستان ،آموزش و اطلاع رساني را به عنوان يک راهکار مهم و جدي مد نظر قرار داده و با تهيه و انتشار بسته هاي آموزشي از جمله اين مطالب آموزشي در صد د است تا مردم را با اين بيماري ، راههاي انتقال ، راههاي پيشگيري و مراکز ارائه خدمات مشاوره اي و کاهش آسيب آشنا نمايد . باشد تا گامي در جهت کنترل اين مشکل حاد بهداشتي جامعه برداشته باشد و انتظار مي رود شما خواننده گرامي نيز پس از مطالعه اين مطالب آموزشي بتوانيد با رعايت اصول پيشگيري و اتخاذ رفتار سالم از خود و اطرافيانتان در برابر اين بيماري محافظت نماييد. انشاءا... 
ايدز چيست ؟
ايدز بيماري است كه توسط يك ويروس بنام اچ آي وي ( HIV ) منتقل مي شود. اين ويروس بتدريج قدرت دفاعي بدن را كم مي كند بطوريكه فرد به انواع عفونت ها و سرطان ها مبتلا شده و در نهايت به علت اين بيماري فوت مي نمايد.

ايدز با عفونت اچ آي وي ( HIV ) چه تفاوتي دارد ؟
از زماني كه فرد به ويروس مولد ايدز(اچ آي وي) آلوده مي شود تا شروع بيماري ايدز ممكن است بيش از 10 سال طول بكشد. در اين مدت فرد سالم بوده مي تواند به كار و فعاليت خود ادامه دهد. ولي احتمال انتقال آلودگي از طريق او به ديگران وجود دارد . آلودگي از ظاهر فرد مشخص نمي شود.
ويروس مولد ايدز چگونه وارد بدن مي شود؟
- تماس جنسي با فرد آلوده بدون استفاده از كاندوم
- استفاده مشترك از وسايل تزريق و يا ساير ابزار تيز و برنده مثل تيغ و سوزن خالكوبي
- انتقال خون و فراورده هاي خوني آلوده
- از مادر آلوده به نوزاد در طي حاملگي ، زايمان و شير دهي

شايع ترين راه ابتلا به (اچ آي وي) در ايران ، استفاده مشترك از وسايل تزريق در بين مصرف كنندگان مواد مخدر تزريقي است.
چه عواملي خطر آلودگي را در يك تماس جنسي بيشتر مي كند؟ 
- رابطه جنسي حفاظت نشده ( بدون استفاده از كاندوم ) با افراد متعدد
- ايجاد زخم ، خراشيدگي و خونريزي در جريان تماس جنسي ، تماس هاي جنسي با خشونت يا وجود يك بيماري آميزشي درمان نشده ( زخم ، ترشح و يا سوزش دستگاه تناسلي مي تواند از علائم آن باشند ) در يكي از دو طرف
- احتمال انتقال آلودگي از مرد آلوده به زن سالم 5/2 برابر بيشتر از انتقال از زن آلوده به مرد سالم است .
چگونه خود را در برابر آلودگي به (اچ آي وي) حفاظت كنيم ؟ (AIDS)
- از روابط جنسي نامطمئن پرهيز كنيم .
- به همسر خود وفادار بمانيم .
- از كاندوم در روابط جنسي استفاده كنيم .
- از مصرف مواد مخدر يا محرك پرهيز كنيم . استفاده از موادي مثل هروئين ، الكل ، اكستازي (  قرصX  ) ، شيشه و... قدرت تصميم گيري فرد را براي انتخاب روابط جنسي سالم مختل مي كند . 
- افراديكه هنوز موفق به درمان اعتياد نشده اند ، از مصرف تزريقي مواد خودداري كرده ، يا حداقل از وسايل تزريق استريل و غير مشترك استفاده كنند .
- از وسايل تيز و برنده مثل تيغ اصلاح ، سوزن خالكوبي و وسايل تزريق ... بصورت مشترك استفاده نكنيم .
كاندوم مهم ترين وسيله پيشگيري از ايدز است . استفاده از كرم هاي ويروس كش توسط خانم ها مي تواند تا حدودي از انتقال ويروس مولد ايدز جلو گيري كند . 
       
آيالازم است افراد آلوده از سايرين جدا گردند ؟
ويروس ايدز از طريق تماس هاي معمولي مثل دست دادن ، درآغوش كشيدن ، روبوسي ، عطسه ، سرفه كردن و استفاده از حمام ، توالت و استخر عمومي ، استفاده از ظروف و وسايل غذا خوري مشترك و نيش حشرات منتقل نمي شود . افراد آلوده و بيمار نياز به حمايت و همدلي جامعه دارند .
آنچه ما را درمعرض خطرقرارمي دهد رفتارهاي پرخطرماست نه زندگي دركنارافراد آلوده به (اچ آي وي)

    ازكجا بدانيم  كه آلوده به (اچ آي وي) شده ايم يا نه ؟
آلودگي به ويروس مولد ايدز فقط از طريق آزمايش خون مشخص مي شود. از زمانيكه فرد به ويروس آلوده شده تا زمانيكه آلودگي در آزمايش خون مشاهده گردد ممكن است چند ماه طول بكشد . بهتراست قبل ازانجام آزمايش با مراجعه به مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري ، با يك مشاور صحبت كرده با شيم . 
 
علائم باليني بيماري ايدزچيست ؟
از زمان ورود ويروس HIV به بدن تا ظهور علائم باليني بطور متوسط 10سال طول مي کشد. در اين مدت فرد آلوده به ويروس HIV ، ظاهرا سالم ولي مي تواند ويروس HIV را به ديگران انتقال دهد اين مسئله يکي از بزرگترين مشکلات برنامه هاي مبارزه با ايدزمي باشد،اين دوره را(( دوره بدون علامت)) يا ((دوره کمون ))  يا ( مرحله اول بيماري ) مي نامند.
با کاهش تدريجي نيروي دفاعي بدن ، شخص وارد مرحله بروز علائم بيماري يا (مرحله دوم بيماري) مي شود ، که علامت مشخص آن ، بزرگ شدن غدد لنفاوي به ابعاد نيم تا دو سانتيمتر است ، تورم اين غدد ، قرينه ، بدون درد و طولاني است ( حداقل سه ماه ) و بعد از چند ماه خود بخود بتدريج کوچکتر مي شوند و بيمار وارد مرحله سوم  بيماري (( کمپلکس مربوط به ايدز )) مي شود که عوارض مشخص اين دوره عبارتند از : اسهال و تب بيشتر از يکماه ، کاهش وزن به ميزان 10 درصد ،تعريق شبانه و خستگي و بي حالي ، سرانجام مرحله چهارم بيماري شروع وبيمار بدليل نقص کامل نيروي دفاعي بدن ، توسط عفونت هاي فرصت طلب ، سرطان ها ، سل و... از پاي در مي آيد .            
  
آيا ايدز درمان دارد ؟

در حال حاضر درمان قطعي كه ويروس ايدز را از بين ببرد وجود ندارد . درمان هاي موجودمي توانندطول عمر بيمارراافزايش داده و كيفيت زندگي بيماررا بهتركنند 
اگر نگران آلودگي به (اچ آي وي) هستيم چه بايد بكنيم ؟
اگرازآلودگي خود يا همسر خود به(اچ آي وي) نگران هستيم مي توانيم به مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري مراجعه كنيم در اين مراكز علاوه بر آموزش ، مشاوره و ارائه وسايل پيشگيري ، تست ( آزمايش) آلودگي به(اچ آي وي) بصورت رايگان انجام شده و افراد آلوده يا بيمار تحت مراقبت و درمان قرار مي گيرند. همچنين مشاورمي تواند به جلب همكاري همسر شما در پيشگيري از انتقال ويروس كمك كند درصورت عدم دسترسي به مراكزفوق، به مراكزبهداشتي درماني منطقه خود مراجعه فرمائيد.

مركز/ پايگاه مشاوره آدرس مشاور تلفن تماس
  پايگاه مشاوره شهرستان  ميانه
 ميانه- خيابان شهيد چمران محل سابق آزمايشگاه تشخيص طبي آقاي دكتر عزيز هاشمي
آقاي کيان کياني    22238885-0423
هريك از ما مي توانيم با :
? حفاظت از خود و ديگران در برابر ايدز،
? پذيرفتن فرد مبتلا در خانواده و جامعه  ،                  09686شماره تلفن مشاوره                                        
 ? صحبت از اچ.آي. وي و ايدز با يكديگر ،           بدون هزينه  مکالمه (درساعت اداري)
 گامي در كنترل و پيشگيري از ايدز برداريم .
آيا شما اين گام را برمي داريد ؟                   
منابع: نشريات مركز مديريت بيماريها – سايت UNAIDS
                                                                 

      
                                             شبکه بهداشت و درمان شهرستان ميانه
                                       گروه پيشگيري ومبارزه با بيماريها- آذر ماه  سال 1389

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

۸۹/۹/۱۱ ۲۱:۱۵
از مدیر و کارکنان شبکه بهداشت شهرمان به خاطر آگاه سازی و افزایش اطلاعات مردم متشکریم.ای کاش تمامی ادارات مردم را از فعالیتها و کارهایشان آگاه نمایند.

اخبار روز