کد خبر: ۶۸۲۲۲
۳۹۵۸ بازدید
۴۶ دیدگاه (۴۴ تایید شده)

بیاد مرحوم استاد فکور ...

۱۳۹۵/۱۰/۲
۱۷:۱۶

 

 

بارگشت همه بسوی اوست

 

خبر کوتاه بود اما شوکه کننده. خبری که حکایت از عروج روح ملکوتی یک استاد داشت : استاد محمدرضا فکور. خبر مثل پتکی سنگین بر سرم فرود آمد و تیرهایی نامرئی قلبم را نشانه گرفتند چرا که این خبر الیم واقعیت داشت و باز هم روزگار غدار یکی از گلهای باغ انسانیت و تعلیم و تعلم را از ما گرفت و جز آه و حسرت بر دلمان چیزی ننهاد.

در طرف العینی همه خاطرات چهار ساله دبیرستان که در کلاس درس و حتی بیرون از کلاس در دبیرستان سروش در کنار هم و با هم داشتیم از جلو دیدگانم گذشت و سرشکی ناب را بر لبه دیدگانم نشاند و حسرتی جانکاه سر تا پای وجودم را در بر گرفت که چه زود ایشان از میان ما رفت و دیگر باید با خاطرات ایشان گذران عمر کرد.

رزانت و متانت ، خوش خلقی ، دانش بالا ، مهربانی ، شیوه تدریس و ... از استاد فکور انسان فرهیخته و محبوبی ساخته بود که حتی با وجود گذشت بیش از 17 - 18 سال از فارغ التحصیلی من از دبیرستان سروش همیشه وقتی اسم ایشان در میان جمع به میان می آمد و یا حتی به خاطرات ناب گذشته فکر می کردم به وجودش و به شاگردیش افتخار می کردم ، چرا که در کنار درس مدرسه ، درس انسان بودن و درس اجتماعی بودن را به بهترین شکل به ما یاد می دادند و جایگاه چنین افرادی در قلب و ذهن ما نقش بسته و فراموش ناشدنی هست.

چه سخت و دشوار است در چنین آناتی قلم را به چرخش در آوردن و از استاد کوچ کرده خود نوشتن اما آلام روحی بر وجودم مستولی گشته و قلم را دیگر یارای نوشتن نیست ...

با دلی مکدر این ضایعه دردناک را به خانواده محترم شان ، جامعه فرهیخته فرهنگیان میانه بویژه اساتید معزز و گرانسنگم در دبیرستان خاطره انگیز سروش سرمد تسلیت می گویم. بلاشک رحمت واسعه یزدان پاک شامل حال آن فقید سعید خواهد بود.

استاد فکور عزیز و همیشه مانا ،

بدرود ،

دیدار به قیامت ...

 

حامد محقق ، 2 دیماه 1395 ، شاگرد آن مرحوم 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۱۰/۱۰ ۲۰:۰۶

خدا روحشو شاد کنه به حق امام زمان. اصلا باورکردنی نیس فوت ایشان . خدا به خانوادش و دوسدارانش صبر بده

۹۵/۱۰/۹ ۱۸:۲۴

استاد فکور دبیر عربی منم بودن . هم ندریسش هم اخلاقش حرف نداشت . هر روز تو مسیر خونمون میدیدمش چند وقتی بود نمیدیدمش با دیدن اعلامیشون خیلی شکه شدم و ناراحت . میانه دیگه مثل فکور نمیتونه داشته باشه . خدا به خانوادشون صبر بده

۹۵/۱۰/۸ ۱۸:۱۸

جناب آقای سعید فکور

فقدان برادر بزرگوارتان ما را نیز اندوهگین ساخت. غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار متعال خواهانیم.

۹۵/۱۰/۸ ۱۷:۴۳

بس بگردیدو بگردد روزگار//دل به دنیا در نبندد هوشیار.

ای که از دستت میرسد کاری بکن//پیش از ان کز تو نیاید هیچ کار.

نام نیکو گر بماند ز آدمی//به کز او ماند سرای زر نگار.

صورت زیبای ظاهر هیچ نیست//ای برادر سیرت زیبا بیار (سعدی شیرازی)

۹۵/۱۰/۸ ۰۱:۳۰

همگی به خاطر داریم صوت زیبای استاد را که گوشمان را نوازش میداد با: معارف شش بود مضمر اضافه علم ذولام، موصول و اشاره... و امثالهم...

روحشان قرین رحمت الهی

۹۵/۱۰/۶ ۲۱:۰۳

درگذشت استاد بزرگوار حاج محمد رضافکور چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند

ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست

این ماتم جانگداز را به خانواده محترم تان صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز سفرکرده علو درجات طلب می ‌کنم

۹۵/۱۰/۶ ۱۱:۱۰

انا لله و انا الیه راجعون
ضایعه در گذشت معلم دلسوز و استاد گرانقدر پسر خاله عزیزم اقای حاج محمد رضا فکور را به خاندان معظم ان مرحوم علی الخصوص حاج اکبرفکور تسلیت عرض نموده و بقای عمر همه بازماندگان را از خداوند متعال خواستارم.
سید ناصر موسوی از تهران

۹۵/۱۰/۶ ۰۰:۵۵

هوالباقی
*انالله و انا الیه راجعون*
درگذشت استاد بزرگوار و گرانقدرمان، فاجعه بزرگی بود بر جامعه علمی و جمع دانش آموختگانش.
درگذشت این استاد علیم و فرزانه را به خانواده محترم ایشان، علی الخصوص استاد بزرگوارم سرکار خانم شهبازی و جامعه علمی شهرستان میانه تسلیت عرض می نمایم و برای خانواده ایشان از خداوند منان صبر جمیل خواستارم .
انشاالله با اولیاالله محشور باشند.

۹۵/۱۰/۵ ۱۳:۳۷

ضمن تشکر از زحمات شما کاش تصاویری از مراسم تشییع و به خاک سپاری ایشام رو هم در سایت قرار دهید

۹۵/۱۰/۵ ۱۳:۳۶

روحشون شاد و قرین رحمت الهی.
ضمن عرض تسلیت خدمت دبیر محترم ادبیات دبیرستان حکمت سرکار خانم شهبازی و استاد گرانقدر جناب آقای رحیمی پور که مرحوم استاد فکور از دوستان نزدیک ایشان بودن.آروزی سلامت برای همه اساتید رو دارم.

۹۵/۱۰/۵ ۰۰:۳۵

انا لله و انا الیه راجعون
مومن و وارسته ، بنده و عبد خدا در قاموس زیبای انسانیت ردایی است فاخر بر اندام انسانهایی پاک سرشت و زیبا سیرت ، همانانی که زندگی خویش را به حوصله ی اندک ش برای معبودشان به زلف دنیای فانی به آسانی معامله می کنند و بر خان بی منت باریتعالی در آرامشی مطلق و ابدی به دور از تمامی هیاهوهای دنیوی کشکول بندگی را عرضه می دارند . آری حاج محمدرضا فکور ، از زمره این بندگان ارزشمند و با عزتی بود که شاید اکنون بتوان گفت درد جانسوز و سخت بیماری را به تن خرید و حتی بر نزدیکان ش افشا نکرد تا لحظات بیشتری را در کنارشان به باطن خود و ظاهر آنان خشنود و خوشحال و متبسم باشد . برای من که تنها 2 سال مفتخر به آشنایی با ایشان در کشور قطر بعنوان همکار و همراز و هم ساز و پس از آن در طول 14 سال رفاقت و صمیمیت و مسافرت و دلدادگی بودم بسیار سخت و آزارنده بود که در شبی از این شبها ، در شهر اصفهان مصادف با پنجم دیماه بطور ناگهانی خبری از عروج این مرد والامقام و نیک سیرت را از دوستان دیگرم به گوش بشنوم و تاسف دوری و بی لیاقتی خود را بکشم که کسالت ش و بیماری ش و درمان های سخت ش و سختی های طاقت فرسایش و نهایتا عروج ش و بخاک سپاریش و ترحیم ش را مطلع نگردم و اکنون با غمی مانده بر دل از دور، روح بلندش را در جوار حق تعالی به شهادت می گیرم که علی ع مرد اندیشه های او چنین می گوید :
وتر حلوا فقد جد بكم و استعدوا للموت فقد اظلكم و كونوا قوما صيح بهم فانتهبوا، و علموا اءن الدنيا ليست لهم بدار فاستبدلوا، فان الله سبحانه لم يخلقكم عبثا، و لم يترككم سدى ، و ما بين احدكم و بين الجنة اءو النار الا الموت اءن ينزل به
آماده سفر آخرت گرديد كه به شدت شما را به سوى خود بر مى انگيزاند، و آماده مرگ شويد كه بر شما سايه افكنده است ، و از آن دسته مردمى باشيد كه بر آنان بانگ زده شده كه آماده سفر آخرت گرديد و آگاه گرديدند، و دانستند كه دنيا براى آنان سراى ماندن نيست ، پس آن را به سراى جاويد آخرت مبدل نمودند دنيا را رها نموده ، و به آخرت دل بستند چنين است كه خداوند سبحان شما را بيهوده نيافريده و شما را مهمل و پوچ رها نگردانيده است ، و ميان هر يك از شما و بهشت يا دوزخ جز مرگى كه بر شما فرود آيد چيزى نيست .
اى چرخ فلك خرابى از كينه توست بى دادگرى شيوه ديرينه توست

اى خاك اگر سينه ی تو بشكافند بس گوهر قيمتى كه در سينه توست

اى ديده اگر گورنه اى گور به بين وين عالم پر فتنه و پر شور به بين

شاهان و سران و سروران زير گل ند روهاى چو مه در دهن مور به بين
واجب بود عرض تسلیت و تعزیت خود را برخاندان مکرم فکور ، بازماندگان این بیت معظم خصوصا همسر مهربان ش ، فواد و فرشته ی یتیمش اعلام نمایم تا بنده را نیز در غم از دست دادن این گوهر نایاب و مهر درخشان شریک خود بدانید . انشاءالله قرین رحمت حق تعالی و بر درجات رفیعه اش افزون گردد .
پنجم دیماه 95 - علی ترکان رنانی از همکاران و دوستان آن مرحوم از شهر اصفهان

۹۵/۱۰/۴ ۲۱:۳۳

از خداوند متعال علو درجات مرحوم و برای خانواده محترمشان علی الخصوص برادر بزرگوارشان جناب اقای سعید فکور صبر جزیل ارزومندم ...روحشان شاد و قرین رحمت الهی

۹۵/۱۰/۴ ۰۰:۰۰

به تحقیق حضور ایشان در دبیرستان سروش سرمد به مثابه گلی در میان گلستان بود. خداوند متعال روح ایشان را غریق رحمت کند که استادی بس توانا در ادب، علم و معرفت بود. اینجانب که افتخار حضور در کلاس های ایشان را داشتم، این خبر بسی رنج آور و دردناک بود.

۹۵/۱۰/۳ ۱۴:۰۲

ایشان همواره خوش برخورد و خنده رو بودند و دیسیپلین و نظم خاصی در امر آموزش داشتند. با همه دانش آموزان صمیمی بودند و همه بچه ها دوستش داشتند.اون صدای خوش و پر از انرژی و محبت ایشان در کلاس درس عربی همیشه در گوشم هست. بسیار متاسفم که آقای فکور معلم جوان ،پرانرژی و روشنفکر پیش ما نیست.

۹۵/۱۰/۳ ۱۳:۴۸

روحش شاد. بزرگوار بود و محترم. 

۹۵/۱۰/۳ ۱۳:۱۳

روحت شاد استاد.مدیون زحمات گرانقدرتان هستیم.حلال مان کنید.

۹۵/۱۰/۳ ۱۰:۰۱

باسلام و آرزوی علو درجات برای مرحومین محمد رضا فکور و علی فرامرزی و همچنین طلب صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان آنان ، امیدوارم خداوند متعال برای اهالی شریف شهرستان میانه صبر عنایت فرماید.
با سپاس علی حیدری - تبریز

۹۵/۱۰/۳ ۰۱:۳۱

جز ادب و متانت چیزی ازاین استاد والامقام ندیدیم.
گوهری نایاب از دست دادیم،همین

روحشون شاد

۹۵/۱۰/۳ ۰۱:۱۵

از طریق دوستان متوجه شدم در سایت محترم صدای میانه، مطلبی برای عموی نازنینم گذاشته شده. از جناب آقای محقق تشکر می کنم بابت لطفشون، از آقای نایبی ممنونم برای تایید مطلب، و از همه دوستانی که ابراز همدردی کرده‌‌اند و قوت قلبی شدند برای دلهای داغدار ما، از طرف کل خانواده فکور تشکر می کنم. امیدوارم خداوند متعال به همه از دست رفتگان بویژه عموی فقیدم، آرامش و آمرزش عطا کنه.

نظرات لطف شما رو هم به خانواده انتقال خواهم داد

۹۵/۱۰/۳ ۰۰:۵۴

روحش شاد

از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان آن مرحوم علی الخصوص دوستان عزیزم آقایان مهندس مهدی و فرزاد قره داغی و نوید بکتاش صبر جزیل آرزومندم

 

۹۵/۱۰/۳ ۰۰:۳۰

روحشان شاد. خبر بسیار تلخی برای ما بود.

۹۵/۱۰/۲ ۲۳:۳۷

خداوند رحمت کند. خبر تلخی بود. با این برادران از سالهای دور از هم مسجد بودیم در امامزاده و نماز مرحوم حاج عبدالهی.

۹۵/۱۰/۲ ۲۳:۰۸

خسران جبران ناپذیری ست از دست دادن استاد بزرگواری مثل ایشان. یادشان گرامی

۹۵/۱۰/۲ ۲۳:۰۰

باورم نمیشه,خدا رحمتشون کنه استاد مهربونم رو نور به قبرش بباره

۹۵/۱۰/۲ ۲۲:۵۸

درگذشت معلم عربی دوران دبیرستان را به خانواده محترم آن مرحوم تسلیت عرض می نمایم. همه بچه های دهه 60 دوران دبیرستان از ایشان خاطره خوش دارند و همیشه در یاد و خاطره ها خواهند بود. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

۹۵/۱۰/۲ ۲۲:۰۷

با نهایت تاسف و تاثر درگذشت استاد فکور را خدمت خانواده محترم ، همکاران و شاگردان ایشان تسلیت عرض مینماییم.

روحشان شاد و یادشان گرامی باد

۹۵/۱۰/۲ ۲۱:۵۸

روحشان شاد. خبر بسیار تلخی برای ما بود. برای ما که ۴سال در کلاس درس بی نظیر ایشان نشسته بودیم و خاطرات شیرینی در ذهن ما باقی مانده است. در تدریس عربی ، استاد بودند و در اخلاق و شخصیت بی نظیر.
عرض تسلیت به خانواده های داغدار.
روح پاک استاد عزیزم انشا الله با انبیا محشور شوند.

۹۵/۱۰/۲ ۲۱:۰۶

از شنیدن خبر شوکه شدم .... خدایش بیامرزد . این روزها چرا حوالی ما غمگین است . دکتر فرامرزی .... آقای فکور .... چرا به این سرعت نازنین هایی را از دست می دهیم .... کفران نعمت کرده ایم خدا ببخش برما ؟! تسلیت عرض میکنم به خانواده های محترمشان به فواد عزیز و حمید عزیز تسلیت میگم .... این نیز داغ دلمان زیادتر کرد . تسلیت آقایان قره داغی و شولایی و ... در غم تان شریک مان بدانید .

۹۵/۱۰/۲ ۲۰:۳۸

۹۵/۱۰/۲ ۲۰:۱۶

خبردرگذشت استاد همیشه متبسم بزرگوارم چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست خداوند قرین رحمتش فرماید

۹۵/۱۰/۲ ۲۰:۱۲

روحشان شاد

۹۵/۱۰/۲ ۲۰:۰۰

روحشان شاد.از شنیدن این خبر بسیار متاثر شدم.ایشان با شیوه و بیان خاص و دل نشین ،شاگردان بسیاری را تربیت کردند.

۹۵/۱۰/۲ ۱۹:۵۵

روحشان شاد. ضمنا مراسم تشعیع ایشان فردا جمعه ساعت ۱۰:۳۰ از بارگاه امامزاده اسماعیل خواهد بود

۹۵/۱۰/۲ ۱۹:۴۵

سلام. متاسفانه مریض بودند.

۹۵/۱۰/۲ ۱۹:۳۵

خدا روح استاد فکور را قرین رحمت بفرماید.از زمانی که خبر را شنیدم و مطالب مهندس محقق را خواندم یاد خاطراتی که در دبیرستان سروش با استاد داشتیم افتادم و خیلی ناراحت شدم. خدا رحمتش کند.

۹۵/۱۰/۲ ۱۹:۳۳

خدا بیامرزد و روحشون شاد و به بازماندگان صبر عطا نماید . آقای محقق ننوشین مریض بود یا در اثر ثانحه به رحمت خدا پیوسته

۹۵/۱۰/۲ ۱۸:۳۸

خوبان چه زود می روند وترک دنیامی کنند
روحش شاد. یادش گرامی.
بانهایت تاسف وتاثر به خانواده محترم وتمامی همکاران وشاگردان آن بزرگوارتسلیت عرض می کنم
شاگردحقیر آن بزرگوار....بابایی
استاد عزیزم روح پاکت باامیرالمومنین محشورباد

۹۵/۱۰/۲ ۱۸:۲۲

خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد!
روح آن استاد عزیز و مهربان شاد هرآنچه از ایشان باقی مانده تنها خاطرات خوش وزحمات بی دریغ ایشان است

۹۵/۱۰/۲ ۱۸:۲۱

ادم دلش نمیادبگه خدابیامرزدش چون باورنمیکنم روحشان شادیاد16سال پیش تودبیرستان حکمت بخیر همیشه شکایتم روبه بابام میکردن وای ازروزی که توعربی18میگرفتم

۹۵/۱۰/۲ ۱۸:۱۷

خانواده های محترم فکور
تسلیت واژه کوچکیست در برابر غم بزرگ شما
از خداوند صبر برای شما و خانواده محترم خواهانم
امیدوارم که غم آخر زندگیتان باشد.

۹۵/۱۰/۲ ۱۸:۱۱

آقای فکور از انسانهای خوبی بودند که همواره یاد و خاطره یشان در قلب و جان دوستان و آشنایانشان زنده خواهد بود. روحش شاد و یادش گرامی.

 

۹۵/۱۰/۲ ۱۷:۵۸

روحشون شاد

۹۵/۱۰/۲ ۱۷:۵۱

روحش قرین رحمت واسعه الهی باد
از 25 سال پیش که معلمم شد معلمم ماند و انگار برای معلمی آفریده شده بود و او بود که به من و چندین تن از معلمان فعلی کسوت معلمی پوشاند یعنی می خواستیم به قد و اندازه فکور باشیم؛ زهی خیال باطل
دل بدان رود گرامی چه کنم گر ندهم مادر دهر ندارد پسری بهتر از این
بچه های چهارم ادبی یک و دو دبیرستان امام خمینی در سال 1373؛
لحظه هایش پر شده از خـاطرات
خاطراتی که زدل جان باخـــته
هرچه از عطرش ببویم کم بود
او گلستان ها ز گل ها کاشته
آنکه معمار است و الگوی همه
لاله ای بر قلب خود بگذاشته
دریغ از روزهای آخر یک پایم به رفتن بود برای دیدنش و یک پایم پس می کشید ؛ چون نمی خواستم قد افراشته اش در ذهن پرخاطراتم بشکند و در طنین صدای پرابهتش خللی ببینم؛
کاشف رازهای نخستین من
رازدار دردهای نخستین من
معلم دیروز من بود
طلوع روزهای افتابی من
غروب غم های دیرین من
معلم دیروز من بود
اری ان معلم دیروز من
معلم فرداهای ‍‍‍‍برفرازونشیب من
درس جان بخش
خواستن توانستن است را
بر صفحه ی تیرگی های زندگیم کشاند

۹۵/۱۰/۲ ۱۷:۳۹

درگذشت استاد فرهیخته حاج محمدرضا فکور رابه خانواده آن مرحوم ، برادران گرامیشان، جامعه فرهنگیان میانه و همه دانش آموزان آن مرحوم تسلیت میگویم. خداوند روح ایشان را شاد فرماید. ایشان بحق از اساتید بااخلاق و متین و مسلم ادبیات عرب بودند 23 سال پیش که ایشان در دبیرستان امام خمینی میانه دبیر عربی بنده بودند شعر ی در خصوص اسامی معرفه و نکره فرموده بودند که همیشه در ذهن و یادم ملکه گشته است : شعر بدین مضمون بود: معارف شش بود : مضمر ، اضافه ، علم ، ذواللام ، موصول و اشاره. چند سال پیش همین شعر را در یکی از کلاسهای ایشان در دانشگاه پیام نور میانه محضر این استاد معزز قرائت نمودم که ضمن تجدید خاطرات خوش گذشته ، سبب خوشحالی ایشان را فراهم آورد. روحشان شاد .

اخبار روز