کد خبر: ۴۳۴۴۰
۱۳۶۰ بازدید
۵ دیدگاه (۴ تایید شده)

نسخه بی همتای بشریت ...

۱۳۹۴/۴/۱۶
۰۷:۳۱

در چنین شب های پر مهابتی که دلها برای پر گشودن به ساحت الوهیت بی قراری می کنند و صدای ادعیه و اوراد روح افزا فضایی معنوی بوجود آورده اند ، شهادت جانگداز بنیادگذار جلیل القدر مذهب راستین تشیع ، روحمان را می آزارد و غبار غمی جانکاه را بر سینه هامان می نشاند. 21 رمضان ، سالروز شهادت اسد الله الغالب ، علی ابن ابی طالب(ع) تسلیت و تعزیت باد.

حیات بزرگان برای ما چشمه جوشان و زاینده ای است که هرگز از ایمان ، تجربه ، امید و پند خشک نمی گردد و این بزرگان قله های مرتفع و رفیعی هستند که با شور و شعور بی پایان بسوی آنها می رویم و مَشْعَل های فروزانی هستند که تاریکی ها و سیاهی ها را از جلوی دیدگان ما محو می سازند و همین بزرگانند که اعتماد ما را به خود ، زندگی و هدف های دور و حیات بخش آن همیشه تجدید می نمایند و شوقی وصف ناپذیر در وجود ما برای پیمودن مسیر دشوار حیات ایجاد می کنند.

با وجود اینکه میان ما و این والا مقامان فاصله زمانی و مکانی مطرح هست ولی همیشه با ما هستند و هرگز نه گذر زمان می تواند طنین صدای آنها را از گوش ما دور کند و نه مکان می تواند سیمای تابناک آنها را از نظر ما محو سازد و امام علی (ع) بزرگِ بزرگان عالم ، بی همتا نسخه ایست که خاور و باختر جهان ، نه در گذشته و نه در حال ، صورتی بر طَبَق او مشاهده نکرده است و تاریخ و حقیقت به خوبی گواهی می دهند که او روح بزرگ ، وجدان پرعظمت و صدای عدالت انسانی است.

قهرمان بُت شکن و عدالت خواه تاریخ که در سرتاسر زندگی پربار خود از حق گفت و در راه اعتلا و اجرای حق کوشید و سرانجام نیز در راه اجرای حق ، حقیقت و عدالت شربت نوشین شهادت را نوشید و اسطوره ای که در راه آزادی و رهایی توده های مظلوم از دست متعصبان تاریک اندیش و قدرتمندان چسبیده به قدرت و ریاکاران مزور ، رایَت مبارزات اجتماعی آشتی ناپذیری را بر دوش کشید و در راه بسط این اندیشه سترگ ، بسیاری ناملایمات و نامهربایها را تحمل کرد ، اما میدان را برای جُولان اندیشه های پوچ و ریاکارانه خالی نکرد.

چرا که او خود را مسئول می دانست. مسئول انسانیت و انصافا مسئولیت چه دشوار است و موقعی دشوارتر می گردد که بخواهی عدالت را مجری باشی ...

مردی که هزار و چهارصد سال پیش ، نیمه شب ها از شهر بیرون می آمد و در نخلستان های حومه شهر کوفه تنها می گریست و چون فریاد بر سینه اش می کوفت و در حلقومش گره می خورد و راه نفس را بر او می گرفت ، از بیم گوشهای پشت سر ، سر در حلقوم چاه می کرد و عُقده ها را آزادانه می گشود و دردها و رنجهایش را در چاه می ریخت و آسوده می گشت و سَبُک می شد اما افسوس ...، افسوس که هنوز هم تنهای تنهاست...

ای ماه تابان، ای آسمان بیکران ، ای ستاره های درخشان ، آیا علی را همچنان در کوچه باغها و نخلستانها ، تنها به یاد می آورید؟ ای تاریخ! چرا مُهرِ سکوت بر دهان زده ای؟ چرا لبانَت را به افسوس می گزی؟ چرا سایه سنگین اندوه بر چهره ات نشسته و آنرا مکدّر ساخته است؟ حرف بزن ، بگو و بشکن این سکوت کُشنده را ، چرا که تو بهتر از هر کس ، بر سرگذشتِ این دردمندِ درد آشنا ، آگاهی.

آری بیشک اگر ایمان علی ، مذهب علی و اسلام علی بر مردم آنطور که بود ، ارایه می گشت همه چیز بطرز شگفت انگیزی دگرگون می شد و بیشک طنین صدای علی (ع) را در زیر این شبستان سیاه قرن ، بیشتر و بهتر می شنیدیم و می دیدیم که همچون صاعقه ای بر برجهای پوشالی جهل و جنایت زمین فرود می آمد و جنایت را به محبت ، جنگ را به صلح ، جهل را به دانایی ، سیاهی را به سپیدی ، ریاکاری را به اخلاص ، دروغ را به راستگویی و ... مبدل می کرد.

براستی این علی کیست که همه را عاشق و دلباخته خود کرده و عقل و قلب انسان های آگاهِ دوستدار بشریّت را در اقصی نقاط جهان با مذهب ها ، زبانها ، دینها ، نژادها و جنسهای مختلف تسخیر کرده است؟ این علی است که می گوید مرگ بزرگ ، همان فقر است. این علی است که می گوید راست بگویید و دشمن ستمگر و یاور مظلوم باشید و هموست که ندا در می دهد که با توده مردم باشید چرا که دست خداوند همراه جماعت است.

علی این ماندگار تاریخ انسانیّت است که ایمان اصیل و اعتقاد عمیق به آزادی را پایه و اساس خود در حکومت ، سیاست و مدیریت قرار داد. علی است که نمی خواهد درباره موضوع دین و مذهب ، عقیده خود را با زور به مردم تحمیل کند و همواره برای رسیدن به حقوق دور دست انسانی از هرگونه مرزی و قیدی می گذرد و در کنار عقیده ای متوقف نمی شود و در تنگنای مرزهای زیانبار نژادی نمی ماند چرا که او می خواهد شرافت و عزت نوع بشر را با همه رنگها ، نژادها ، جنسها و زبانها تثبیت نموده و تحکیم بخشد. در قاموس او سیاه و سفید ، زن و مرد ، تُرک و عرب و فارس معنا ندارد. چرا که او حامی انسانیت است ، صدای دلنواز عدالت انسانی است.

انقلابیِ بزرگی که بر ضدّ زر و زور و تزویر و مظاهر آن در اشکال مختلف شورید و کاخ آرزوهای لرزان زرمندان ، زورمندان و مزوران را در هم کوبید و برابری و برادری را به عنوان تحفه ای ثمین به بشریت هدیه داد. آن هم هزار و چهار صد سال پیش ... زمانی که هنوز بشر معنای مدرنیته ، حقوق بشر ، آزادی ، دموکراسی ، تمدن و فرهنگ را نمی دانست. اما علی اعلی (ع) هزار و چهار صد سال قبل آنها را در مدرسه اراده با درایت و سیاست خاص خودش با زبانی گویا و بیانی بُرّا یاد می داد.

اما کاش قَدرش را می دانستند. کاش از دریای بیکران انسان دوستی اش ، از علم بی پایانش ، از مسلمانی نابش و از خیلی واقعیت های وجود نازنینش بهره می بردند. کاش ... اما نکردند ...

خدایا ! ذکر نام علی را وِرْد زبانمان و تبعیت از راه ، هدف و مَنِش او را پیشه ما ساز.

خداوندا ! ذره ای از صبر ، سعه صدر و قدرت تحمل مولایمان را بر ذائقه ما بچشان.

الهی ! علی وار بودن و ماندن ، علی وار زیستن ، علی وار تفکر کردن و علی وار حرکت کردن را به ما بیاموزان.

یا رب ! در ما ظرفیت درک ماهیّت عدل علی ، ایمان علی ، آرمان علی و سکوت علی را ایجاد کن.

یا علی مدد...

 

حامد محقق / میانه / 16 تیرماه 1394 (۲۰ رمضان ۱۴۳۶ ه.ق.)

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۴/۱۷ ۱۳:۱۶
[quoteاکرام؛ "جاوید احمدزاده"] اقاي مهندس محقق با سلام اميدوارم به بركت همين دعاهايي كه كرديد خداوند در اين روز عزيز به شما و پدر بزرگوارتان سلامتي و تندرستي عنايت فرموده و در راهي كه با نوشتن مطالب پر محتوي در پيش گرفتيد موفق باشيد [/quote] اندیشه ورز گرانپایه و افتخار میانه ، عالیجناب آقای « احمد زاده » با تحیت و اکرام؛ از اینکه با نوشتار ثمین تان این فرزند کوچک تان را مورد تفقد و مهربانی خود قرار داده اید ، به خود بالیده و تشکر می کنم.بیشک به عنوان یک میانه ای به وجودتان افتخار می کنم چرا که هنوز که هنوز است نفس گرم و بیان دلنشین تان در گوش مان طنین انداز است و بوی آن دوران را به اذهان متبادر میسازد.امیدوارم در سایه سار الطاف بیکران یزدان پاک همیشه ایام سرزنده و سلامت باشید.سلامهای گرم و صمیمانه پدرم را نیز از راه دور تقدیم حضور آن مقام محترم می کنم.
۹۴/۴/۱۷ ۱۱:۱۳
اقاي مهندس محقق با سلام اميدوارم به بركت همين دعاهايي كه كرديد خداوند در اين روز عزيز به شما و پدر بزرگوارتان سلامتي و تندرستي عنايت فرموده و در راهي كه با نوشتن مطالب پر محتوي در پيش گرفتيد موفق باشيد
۹۴/۴/۱۶ ۱۵:۰۳
[quote name="ادبلی"] جناب آقای مهندس محقق ممنون از مطلب زیبایتان، چندی پیش جمله زیبایی از "پیرسیمون لاپلاس خواندم": "آنچه می دانیم ناچیز وآنچه نمی دانیم عظیم ووسیع است" چقدر از ابعاد شخصیتی " مولا علی (ع) "میدانیم ومهمتر از آن چقدر به دانسته هایمان عمل میکنیم وپایبندیم.......................... شهر را بگو اشک بریزد در ماتم علی (ع) [/quote] همراه و شهروند والا مقام « ادبلی » عزیز با سلام از ابراز محبتتان به این حقیر ممنونم.بیشک به دو نکته حائز اهمیت اشاره کرده اید : ۱-شناخت ما نسبت به شخصیت و سجایا و خصایص مولا علی (ع)قطره ای در برابر دریاست. ۲-باید وقتی به حداقلی از شناخت نسبت به علی اعلی (ع) دست می یابیم ، عامل باشیم.
۹۴/۴/۱۶ ۱۴:۳۴
جناب آقای مهندس محقق ممنون از مطلب زیبایتان، چندی پیش جمله زیبایی از "پیرسیمون لاپلاس خواندم": "آنچه می دانیم ناچیز وآنچه نمی دانیم عظیم ووسیع است" چقدر از ابعاد شخصیتی " مولا علی (ع) "میدانیم ومهمتر از آن چقدر به دانسته هایمان عمل میکنیم وپایبندیم.......................... شهر را بگو اشک بریزد در ماتم علی (ع)

اخبار روز