کد خبر: ۲۹۶۴
۵۱۴ بازدید
۱۵ دیدگاه (۱۵ تایید شده)

قافلان منتشر شد:

بدرود زودهنگام سناتور

۱۳۸۹/۱۲/۴
۱۹:۵۳

مهندس سید حسین هاشمی که به واسطه 5 دوره حضور متوالیش در مجلس شورای اسلامی، میانه ای ها گاه او را سناتور می نامند، در اقدامی دور از انتظار اعلام کرد که دیگر از حوزه میانه کاندید نخواهد شد. در نطق هاشمی که مستقم از رادیو مجلس پخش می شد همه چیز را انتظار داشتیم بشنویم مگر خداحافظی!نطق هاشمی تنها از نظر خداحافظی منحصر به فرد نبود بلکه از این حیث که کاملاً از ابتدا تا انتها درباره میانه صحبت کرد نیز غیرمتداول بود.


نطق سید حسین هاشمی نماینده مردم شریف شهرستان میانه
یکشنبه 24/11/89

بسم الله الرحمن الرحیم


مردم بزرگوار و عزیز میانه، ترکمنچای، کندوان، کاغذکنان مردان باشعور، زنان شرافتمند، جوانان و نوجوانان برومند، گرانقدر و دوست داشتنی و فرهنگیان با فرهنگ.
در سی و دومین سالگرد رویداد شگفت انگیز و مهم قرن گذشته که مردم رشیدمان با الهام از مکتب حیات بخش اسلام و رهبری بی نظیر پیشوای عالیقدر خویش انقلابی شکوهمند آفریدند را به ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری تبریک عرض نموده یادوخاطره امام کبیر وفرزندان و یاران و دوستداران شهیدش و به ویژه یاد و خاطره شهیدان دبیرستان زینبیه و ثاراله که در بمباران شهر میانه در بهمن سال 65 به شهادت رسیدند را گرامی می دارم. آغاز امامت و ولایت امام عصر سلام الله علیه و پیروزی ملت مصر را تبریک عرض می نمایم در این مجال مغتنم که میهن با فضای عطر آگین روزهای ماندگار مهر و همدلی و فداکاری ملت سرافرازمان توام گردیده و فرجام پنجمین دوره نمایندگی شهر صلح و سعادت، میانه عشق و ایمان و عهدی که با شما بزرگواران بسته بودم نیز فرا آمده، بر آنم تا از خانه بزرگ ملت و رکن رکین جمهوریت اسلامی نظام، مطالبی را به پیشگاه گرامیتان تقدیم نمایم.
بدون تردید مجلس رفیع ترین جایگاه تجلی اراده ملی و مظهر حاکمیت ایرانیان افتخار آفرین با فرهنگ وتمدن ساز است. حضور درچنین جایگاهی سترگ و سپردن رسالتی خطیر به این فرزند کمترین و اعتماد مکرر و هماره تان افتخاری ماندگار و مسئولیت آفرین رافراروی من نهاد تا با تمام عشق و شور و ایمان پیگیر ماموریت بزرگی باشم که برای خدمتگزاری و تحقق آرزوها، اهداف و رسالت مقدستان به من سپردید. پیوسته بر این باور بوده و هستم که مسیر انتخابی شما که مسیر صلاح وپیشرفت و ترقی و بالندگی در عرصه های گوناگون داخلی و خارجی است و بارها بر آن اصرار ورزیده بوده اید. بهترین،کوتاه ترین و منطقی ترین راه سعادت و تعالی ملک ومیهن است و ما در دوران طولانی و پر افتخار نمایندگی حرکت و تلاش در این مسیر شکوهمند رانصب العین خود ساخته و با استعانت از خدای بزرگ و بهره گیری مستمراز راهنمایی و حمایتهای بی دریغ شما و گذر از موانع خُرد و بزرگ و باشناخت از مقتضیات و به کارگیری تدابیرمناسب درتحقق آرزوها و انتظارت شما گام بردارم.
ما در خانه ملت که افتخار تعالی اش را شما انسانهای بلند همت بر دوش گرفته اید، تمامی مساعی خویش را به کار بستیم تا بخشی از مطالبات و خواسته های شما را با اقدامات سازنده، اساسی وراهبردی مجلس به قانون تبدیل تا راه برای اجرا و تحقق آنها هموار گردد.
شما به خوبی واقفید عرصه سیاست و مناسبات سیاسی در سرزمین ما، پیچیده، گاه پر رمز و راز است. جز در مقام تدبیر و خرد و میانه روی و استعانت از خداوند سبحان نمی توان به پیشبرد و بالندگی آن مدد رساند. بر همین اساس اهتمام اینجانب در مسئولیت نمایندگی افراشتن و اهتزاز پرچم بلند عقلانیت و خرد جمعی و استقرار روشهای متعادل و عقلانی و اخلاقی و تعامل و رقابت سازنده به جای تقابل و تخریب بوده و حفظ وحدت، حرمت و پیگیری مستمر و تلاش در جهت رفع مشکلات و موانع مادی و معنوی شما و فراهم سازی جامه ای با چرخش زندگانی آبرومندانه و توام با آرامش و آسایش برای همگان و عمران و آبادی و بستر سازی برای تولید و اشتغال و رونق اقتصادی و تجاری و ایجاد زیر ساخت های بنیادین صورت گرفته است که در این مجال اندک دوره هشتم مجلس به حل مشکلات اجرایی طرحهایی چون توسعه فولاد آذربایجان با ایجاد 927 شغل مستقیم، انتقال آب شرب میانه از سد گرمی چائی و تامین آب شرب 21 روستای در مسیر، نهایی شدن تاسیس دانشکده فنی و مهندسی میانه وابسته به دانشگاه تبریز، آنتن دسترسی میانه به اتوبان یا چهار بانده کردن جاده ترانزیت و پایان سد آیدوغموش و.... اشاره و از ذکر دیگر طرحها خودداری می نمایم.
در پایان اینجانب، با کمال تواضع و افتخار بر اعتماد پیوسته و ارزشمندتان و تقدیم عالیترین سپاس و درود و تشکر و قدردانی و قدر شناسی از یکایک شما مردم عالیقدر و مسئولان و خدمتگزاران خدوم و فداکار و تکریم از گنجینه های بی نظیر محبت و مهر و ایمانتان که پشتوانه ای بی بدیل برایم بوده و هست، با عنایت به وجود شخصیت های ممتاز و چهره های درخشان و مستعد نمایندگی و خدمتگزاری در میانه سرافراز از حضورتان اجازه گرفته و فرصت را در اختیار دیگر دوستان و همشهریان گرانقدر گذارده و در صورت توفیق، استمرار این مسئولیت را در حوزه های دیگر پیگیری نمایم. انتظار بنده این است که اگر در دوران پر افتخار نمایندگی شما قصوری صورت گرفته عفو فرمایید و چنانچه خدماتی انجام یافته البته نه در شان و منزلت رفیع شما بلکه در حد بضاعت و توان محدود اینجانب،آنرا مرهون لطف خداوند و انفاس نیک و دعای خیرتان و توجه ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی بدانید.
اینجانب پیوسته خود را مدیون همه عزیزان می دانم بخصوص خانواده معظم شهدا و ایثارگران و رزمندگان و یادگاری 8 سال دغاع مقدس که در این مسئولیت سنگین با قدم وقلم و زبان و دعای خویش همراه و همگام بوده و در فراز و نشیب پشتیبانی امین و راستین بوده اند و بدون شک در همه موفقیتهای پدید آمده سهیم می باشند و به ویژه ارواح تابناک مرحوم آیت اله احمدی میانجی و آیت اله حامدی امام جمعه شهید میانه درود می فرستیم و همگان را به خدای بزرگ می سپاریم. خداوند یارو ونگهدارتان باشد


سیدحسین هاشمی

 

در این ارتباط با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم تا از کم و کیف این خداحافظی غیرمنتظره آگاه شویم. هر چند فرصتی برای سوال و جواب های طولانی نبود ولی با قولی که مهندس برای یک مصاحبه مفصل دادند، پرداختن به موضوعات بعدی را به شماره های بعدی می گذاریم. گفتگوی زیر حاصل تلاش دوست عزیزم محمد صادق نایبی ایست که در ادامه می خوانید.
جناب مهندس هاشمی! بعد از پنج دوره انتظار چنین نطقی را نداشتیم. در تمام نطق ها به مسائل سیاسی روز جهان و کشور اشاره می شود سپس به مسائل منطقه می رسیم. خداحافظی در نطق رسمی مجلس نیز عرف نیست؟
مهندس هاشمی: مسائل جهانی و کشوری را که همه از تریبون ها و رسانه های مختلف می شنویم اما مسائل منطقه ای را نه. من می توانستم این خداحافظی را در یک نشریه یا یک تریبون مسجد انجام دهم اما خواستم در یک تریبون ملی از مردم میانه تجلیل کنم که چقدر بزرگوار و محترم هستند. آنها پنج دوره به من اعتماد کردند و جا داشت قدردانی این کمترین فرزند میانه نیز رسمی تر باشد.
شما هنوز نزدیک به یک سال و نیم فرصت نمایندگی دارید و یک یا دو نطق رسمی هم خواهید داشت. چه نیازی بود که این قدر زودتر از موعد وداع کنید؟
زودتر اعلام کردم که دیگر از حوزه میانه نامزد نخواهم شد تا همشهریان ممتاز و مدیر و مدبری که در خود احساس به دوش کشیدن این مسئولیت را دارند بتوانند خود را به مردم معرفی کنند. مضاف بر این، در دو سال آتی طرح های چند سال گذشته به بهره برداری خواهد رسید.
ترس داشتم بعضی ها با اتهام بستن به اینکه این افتتاح ها جنبه تبلیغی دارند دچار معصیت شوند.
گفتید از حوزه میانه دیگر نامزد نمی شوید یعنی از حوزه دیگر ممکن است نامزد شوید؟
بله! بنده برنامه هایی که برای میانه ترسیم کرده بودم اکنون به فرجام رسیده است و دیگر همشهریان بزرگوار نیز می توانند این راه را ادامه دهند. میانه دارای یک فوندانسیون محکم علمی و صنعتی خواهد شد که در کنار تبدیل شدن به شاهراه ارتباطاتی از نظر ریلی، آزادراهی و جاده ای، به قله پیشرفت صعود خواهد کرد. بعد از این میانه ابزار رشد را خواهد داشت و باید مدیران و مسئولین بعدی دست در دست هم دهند تا میانه را به جایگاه واقعی برسانند. ضمن اینکه اگر از حوزه دیگر به مجلس بروم انگار میانه سه تا نماینده خواهد داشت. باز هم خادم زادگاهم خواهم بود.
آیا احساس کردید رای نمی آورید که کنار کشیدید؟ یا به فکر کاندیداتوری از شهر دیگری هستید؟
نه اتفاقاً مردم میانه خیلی نسبت به من اعتماد و محبت دارند و قطعاً این بار هم حضور پیدا می کردم فرزند خودشان را مورد محبت قرار می دادند اما اینجانب فقط به تکلیف خودم عمل می کنم. دوره قبل بعضی از دوستان می گفتند از مراکز استان یا مرکز کشور نامزد شوم ولی می دانستم اگر بروم طرح های فعلی فراموش خواهند شد. همانــطور که در مدت حضـــورم در فــدراسیون دوچرخه سواری درحالیکه در 20 سال گذشته فقط یک مدال کسب کرده بودیم، بطور متوسط به 9 مدال بزرگسالان و جــوانان آسیایی دست پیـــدا کردیم و فدراسیون از یک اتاق محقر، به یک فدراسیون رسمی و مجهز تبدیل شد. وقتی این فدراسیون روی غلتک افتاد دیگر تکلیفی بر من نبود لذا خداحافظی کردم. حتی بخاطر من انتخاب ریاست فدراسیون را به تأخیر انداختند اما نامزد نشدم که نشدم.

خب! اینهمه طرح نیمه کاره هنوز به فرجام نرسیده است. آیا احساس تکلیف نمی کنید؟
من هنوز نزدیک به 16 ماه که تقریباً برابر با مدت سربازی است، سرباز میانه هستم و در این مدت تمام تلاشم را برای اتمام این پروژه ها خواهم کشید و تا لحظه آخر تلاش خواهم کرد طرح های جدیدی برای میانه به تصویب برسانم. این طرح ها روی غلتک افتاده است و برگشت ناپذیر هستند. کار دانشکده فنی و مهندسی به اتمام رسیده است. سال بعد احیای مستقیم فولاد با ظرفیت یک میلیون تن راه اندازی می شود و سال بعدش هم فاز ذوب آهن و ریخته گری به بهره برداری می رسد که آذربایجان را هم شکوفا خواهد کرد. چهارراه ریلی میانه ـ تبریز، میانه ـ زنجان، میانه ـ مراغه و میانه ـ اردبیل، مرکزیت تقاطع جاده ای میانه ـ تبریز، میانه ـ زنجان، میانه ـ میاندوآب، میانه ـ گیلان، میانه ـ هشترود، میانه استان اردبیل و بزرگراه میانه ـ سرچم و امکان اتصال میانه به آزادراه از سه مسیر مختلف، میانه را به شاهراه ارتباطی شمالغرب کشور تبدیل می کند که این شرایط حتی در تبریز و زنجان نیز وجود ندارد. سدهای بزرگ و کوچک در مسیری افتاده اند که دیگر امکان به بن بست رسیدن ندارند. تأمین آب شرب میانه از سد گرمی در انتهای سال بعد محقق می شود. مجموعاً ملاحظه می فرمایید که میانه در مسیر رشد و ترقی افتاده است که قطعاً این طرح ها در وسع و توان این کمترین فرزند بوده است نه در حد لیاقت و شایستگی این مردم بزرگوار.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

امکان درج دیدگاه برای این مطلب وجود ندارد.

۹۰/۴/۳ ۰۱:۵۳
سلام قارداش ال قولون اغريمه سون سلام مرندن ايرانديبي كنديندن بوتون ميانانن ادبلي وسئوم لي ميلتينه ياشاسون ميانا ياشاسون منيم قارداشيم
۸۹/۱۲/۸ ۱۸:۱۷
قادرجان تو به نائبی تعارف تکه پاره کن اونم به تو. اونقدر از هم حمایت کنید که گزندی به شما نرسه!
۸۹/۱۲/۶ ۲۱:۵۱
من در جایی با یکی از اعوان و انصار آقای ... (محفوظ) نشسته بودم که در مورد نشریات صحبت می کردند و اینکه انحصاری نباشد. در کارگروه اجتماعی و فرهنگی ستاد ایشان هم مطرح شد حتی یک نفر هم که خیلی ادعاش می شد داوطلب شد سردبیر نشریه ای جدید باشد برای میانه. مهندس هم استقبال کرد و گفت من سه ماهه مجوز می گیرم. بعد از گذشت یک ونیم سال دیروز با سردبیر خیالی نشریه مورد بحث صحبت می کردم حرفای جالبی می گفت که اگه بگم می گین دارم حاجی اصغری رو تخریب می کنم . ولی خداییش دل شیر میخواد تو میانه روزنامه نگاری کنی. اونم مستقل اسمتم بزنی رو مطلبت بعد عکستم باشه. طرف می گفت من از این جسارتا ندارم هیچ. مهندس هم از این نفوذا نداره که نشریه رو خارج از نئبت بگیره. یه دست مریزاد جانانه به قافللان و قادر حسن زاده
۸۹/۱۲/۶ ۲۱:۴۵
زحمات شما را پاس می دارم. باید مردم به خصوص کسانی که ادعای روشنفکری دارند به این نتیجه برسند که سخن حق، حق است نه آن سخنی که برای ما مطلوب است. به نظر من توضیحات مدیر مسئول قافلان و آقای نایبی در مورد رسالت مطبوعات خیلی به جا و منطقی است
۸۹/۱۲/۶ ۱۵:۵۱
یک نشریه مستقل و دارای مجوز می تواند برای اصناف مختلف ویژه نامه چاپ کند. این ویژه نامه نشان دهنده حبّ نشریه به آن صنف یا آن موضوع نیست. یک نشریه حق ندارد متن ویژه نامه را به سلیقه خود تغییر دهد و در چهارچوب قوانین مطبوعاتی باید به تقاضا کننده ویژه نامه، آزادانه اجازه دهد تا مطالب دلخواه خود را درج کند هرچند اغراق آمیز و یک طرفه و کاملاً مثبت اندیشانه باشد. از طرفی رسالت یک نشریه این است که درد مردم را به مسئولین منتقل کند و عملکرد مدیران را تحلیل کند. این نیز به معنای بعض نشریه علیه منتقدٌعلیه نیست. انتظار نابجایی است که خیال کنیم قافلان با انتقاد از یک برخورد نماینده (حتی قافلان از عملکرد نماینده انتقاد نکرده بود و فقط به نحوه برخورد ایشان انتقاد داشت) دیگر نباید اخبار و عملکردهای مثبت او را گزارش کند. همانطور که انتظار نخواهیم داشت که قافلان با ارائه گزارش مثبت از یک مدیر دیگر با او عقد اخوت خواهد بست و از عملکردهای منفی او انتقاد نخواهد داشت. خصوصاً اکنون که وزارت ارشاد نسبت به مقوله تخلفات مطبوعاتی میانه عکس العمل جدی نشان داد و تنها نشریه رسمی و فعال میانه قافلان می باشد، قافلان موظف است در چهارچوب قانون به اصناف و ادارات ، ویژه نامه هایی با لوگوی قافلان منتشر کند که اگر چنین انتظارات غلطی داشته باشیم باید هر هفته منتظر باشیم تا به قافلان بگوییم: حالا شدی طرفدار فلانی، این هفته هم شدید حامی آن یکی و ... .
۸۹/۱۲/۶ ۱۵:۱۵
مجید سلیمانی فرد: آقای طاهر نایبی تیراژ قافلان ربطی به این موردی که گفتید ندارد بلکه از شماره قبلی نوع و چاپ قافلان تغییر و به تیراژ 5000 نسخه رسیده و انشاالله به همین روال چاپ خواهد شد نه بر اساس شخص و خبر و ... ----------------------------- طاهر نائبی: قبل تر از شماره ی 62 را به حساب نمی آورم ولی بین شماره ی 62 و 65 دو شماره ی دیگر نیز به چاپ رسیده ولی در هیچ یک فروش 5000 نسخه نداشته است ،حال آنکه در شماره ی 62 حتی در روستاهای دور افتاده به قدری استقبال شده بود که به ادعای مدیران هفته نامه ی قافلان درخواست ها برای چاپ دوم نیز افزایش پیدا کرده بود ، به قول شما شاید ربطی به قدرت نمایی نماینده ی شهر ما نداشته باشد ولی مطمئنا ً این مسئله دخالت داشت که در آن برهه زمانی قافلان به بهترین شکل ممکن به رسالت مطبوعاتی خویش عمل کرد .
۸۹/۱۲/۶ ۱۳:۴۲
به ناشناس دست آقاي كيافر درد نكند ؛ اما اينقدر ساده نباشيد شما از كجا ميدانيد چه كسي چقدر كار كرده ؟ از آن مهمتر هزاران طرح و لايحه در اين مملكت تصويب شده اند اما آيا اجرا ي آنها اهميت ندارد؟
۸۹/۱۲/۶ ۱۳:۳۳
آفرین به رفیق دوران کودکیم قادر حسن زاده. یادمه همون موقع هم مبصر کلاس بود و همیشه رک و پوست کنده حرف می زد.
۸۹/۱۲/۶ ۱۳:۳۱
آقای دونقطه: شما مثل اینکه هنوز متوجه نشدید مطبوعات یعنی چی. اگه الانم حاجی اصغری بخواد ویژه نامه بزنه قافلان با آغوش باز می پذیره، فرقی هم نداره هاشمی باشه یا حاجی اصغری. هر دو برای ما عزیزند. ولی وقتی حاجی اصغری ویژه نامه تبلیغاتی میخواد ما با گرفتن حق لوگو این کارو براش می کنیم. مثل همون ویژه نامه ای که اخیر زدند به نام مهر آذربایجان. ولی اگه همین مهندس عزیز در جمع چند صد نفری در حضور فرماندار و مسئولین شهر جو گیر می شه و حرفی رو می زنه که نباید بزنه، اون وقت قافلان به وظیفه ذاتی خودش که دفاع از حریم قلم و مطبوعات است عمل می کند. ویژه نامه زدن دلیلی نمی شه که چون برای ستاد فلان نماینده ویژه نامه زدیم دیگه نباید ازش انتقاد کنیم چون آقایون ناراحت می شوند. نه دوست گرامی که هویتی هم نداری غیر از : امیدوارم جواب خودتونو گرفته باشید. اگر هم قانع نشدید تشریف بیارید دفتر قافلان در موردش صحبت بکنیم. اگر قرار باشد با حرفهای امثال تو کنار بکشم که تو این 5 سال که با بدترین شرایط قافلان را حفظ کرده ایم، کنار می کشیدیم و می شدیم دوستدار x و y آقای:، قافلان همچنان بر اصول دهگانه ای که در اولین شماره اش منتشر شده پایبند بوده و خواهد بود. و با کمک جوانان و اندیشمندان و کسانی که اعتقادی به جریان آزاد اطلاعات دارند به فضل الهی وامدار هیچ کس نخواهد بود. امیدوارم در شهرمان روزی را شاهد باشیم که نشریات متعددی با تفکرات گوناگون منتشر شوند و این تفکرات اندیشمندان باشد که حریف می طلبد نه صدای کسانی که بر طبل تعصب و جهالت می کوبند و انتظار دارند همه مردم دنباله رو آنها باشند. وظیفه ذاتی مطبوعات آگاهی دادن به عموم مردم است تا با مقایسه آنچه در دوروبرشان می گذرد، انتخابی درست داشته باشند فقط همین و این چیز کمی نیست. به امید آنروز
۸۹/۱۲/۶ ۰۸:۲۲
آقای طاهر نایبی تیراژ قافلان ربطی به این موردی که گفتید ندارد بلکه از شماره قبلی نوع و چاپ قافلان تغییر و به تیراژ 5000 نسخه رسیده و انشاالله به همین روال چاپ خواهد شد نه بر اساس شخص و خبر و ...
۸۹/۱۲/۵ ۲۳:۵۵
آقای حسن زاده عزیز از مهمترین مشخصه های فردی که وارد عرصه سیاست می شود ثبات عقیده است... اگر ندارید کنار بکشید... چه انگیزه ای باعث می شود یک روز برای آقای حاجی اصغری ویژه نامه منتشر کنید و تیتر بزنید "خدایی که خرمشهر را ازاد کردی میانه را ازاد کن" و یک ماه بعد با چرخش180 درجه ای تیتر میزنید "بدرود زودهنگام سناتور(!!)" ؟؟!
۸۹/۱۲/۵ ۱۵:۱۲
قافلان برای دومین بار رکورد 5000 تیراژ را برای خود به ثبت رساند که اولین آن مربوط به قدرت نمایی مهندس حاجی اصغری و دومین آن مربوط به این شماره ی قافلان و خبر خداحافظی مهندس هاشمی است .
۸۹/۱۲/۵ ۰۰:۳۶
سد گرمی فقط با پیگیری های کیافر در مجلس ششم تصویب شد و هیچ کسی نمی تواند انرا به اسم خود بزند.. البته اقای کیافر هم لازم است به خود تحرکی بدهند و حرف هایشان را در این مورد بیان نمایند
۸۹/۱۲/۴ ۲۳:۵۲
همیشه قلبیمزده یرون وار
۸۹/۱۲/۴ ۲۳:۰۸
بدرود سردار سازندگی!

اخبار روز