کد خبر: ۱۳۶۳۵۶
۹۱۴ بازدید
۱۸ دیدگاه (۱۱ تایید شده)

کریمیان ، معلم معلمان آسمانی شد

۱۴۰۳/۱/۱۸
۱۸:۴۸

باز گشت همه بسوی اوست

در آستانه عید سعید فطر و ماه مولای متقیان علی (ع) معلم اخلاق ، مدیری توانا و دانشمند شهرمان آقای علی کریمیان در بستر بیماری جان به جان آفرین تسلیم کرد. نامش مزین بنام علی بود ابر مردی که حدود ۶۰ پیش گدا خانه شهرمان میانه را به مرکز آموزشی تبدیل کرد. این مدیر توانای شهرمان با الگو گرفتن از مولایش آستین هایش را بالا زده و با خدمات ارزنده خود نامی نیکی از خود به یادگار گذاشته و به دیار باقی شتافت و دو دختر و یک پسر از خود به یادگار گذاشت.

مرحوم کریمیان پس از سالهای سال با سرافرازی و سربلندی افتخار بنیانگذاری و موسس تعلیمات متوسط دوره دوم دبیرستان شاپور شهرستان میانه در رشته های ادبی ، طبیعی و ریاضی زادگاهش شد که همیشه می گفت این خدمت برای من بیشتر از زر و زیور ارزش دارد.

وی پس از فارغ التحصیلی از دانشسرای تربیت معلم تبریز و گذراندن خدمت سربازی در سال ۱۳۳۲ با ۹۶۰ ریال بعنوان معلم دبستان قافلانکوه مشغول بکار شد و پس از مدتی کوتاه با تعیین ۲۴ ساعت تدریس در همین دبستان، مدیریت آنرا عهده دار شد . وی که مدتی از کادر آموزشی دور بود در سال ۱۳۳۵ مجددا کار آموزشی را آغازو ضمن تدریس درس ریاضی به سمت مدیر اداره تربیتی و فوق برنامه اداره فرهنگ وقت میانه منصوب و در سال ۱۳۳۶با حفظ سمت و ۶ ساعت تدریس در هفته مسئولیت رئیس دایره تعلیمات اکابر و مبارزه پیکار با بیسوادی و رهبری سازمان جوانان شیر و خورشید وقت میانه را عهده دار شد.

مرحوم کریمیان در سال ۱۳۴۰ عهده دار تدریس ۲۲ ساعت درس در دبیرستانهای شاپور و رازی شده و علاوه از تدریس به عنوان مشاور رئیس اداره فرهنگ وقت مرحوم آقای محقق منصوب گردید. در سال ۱۳۴۱ ریاست دبیرستان شاپور به وی واگذار شد و این درحالی بود که اوضاع دبیرستان از نظر ساختمانی درحالت بسیار بدی قرار داشت و همه ساله با افزایش تعداد دانش آموزان کمبود کلاسهای درسی باعث نگرانی شده بود. از سوی دیگر مشکلات کلاسهای درسی و نبود دبیر لیسانس و نگرانی از افت تحصیلی دانش آموزان از دغدغه های مهم این مرد بزرگ بود بطوریکه بعلت مخروبه بودن مدرسه این مدیر توانا ناچار شده بود کلاسهای درسی را تعطیل کند که همین کاروی باعث شد اولیای دانش آموزان در مدرسه حاضر و با دیدن وضع کلاسهای درسی حاضر به همکاری شوند و همین امر باعث شد به پیشنهاد مرحوم علی کریمیان دارالایتام شهرداری تخریب و با ساخت مجدد آن، ۶ باب کلاس درسی ، دو باب دفتر ویک باب انباری اول مهرماه سال ۱۳۴۴ آماده بهره برداری گردد.

مرحوم کریمیان با ساخته شدن این مدرسه با خرید لوازم آموزشی تقریبا مدرن آن زمان نسبت به رفع کمبود وسایل آموزشی دبیرستان اقدام نمود و همین امر باعث شد همشهریانی که دارای استطاعت مالی بودند از فرستادن فرزندان خود به تبریز و دیگر شهرها جهت ادامه تحصیل خوداری کنند . با دایر شدن کلاسهای پنجم و ششم ادبی توسط این معلم بی بدیل، دانش آموزان این رشته ها در امتحانات نهایی سال ۱۳۴۸ با قبولی صددرصدی در کشور مقام اول را بدست آوردند. ناگفته نماند کلاسهای درسی چهارم و پنجم طبیعی هم علیرغم کمبود دبیر در سال ۱۳۴۴ و در زمان مدیریت مرحوم کریمیان دایر گردید بطوریکه در سال ۱۳۴۸ این رشته ها نیز درصد قبولی شان به بیش از ۸۳ درصد رسید و بازهم دبیرستان شاپور میانه از طرف وزیرآموزش و پرورش وقت مورد تقدیر قرار گرفت.

یکی دیگر از خدمات این معلم فقید، تاسیس شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان در سال ۱۳۵۱بود. آن مرحوم موفقیت خویش در امر آموزش و پرورش در میانه را عنایات و الطاف خداوندی همت و یاری همکاران دلسوز خویش می دانست .

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۳/۱/۲۱ ۱۲:۱۱

باسلام
پیشنهاد بسیار بجا و عالی هست.

۰۳/۱/۲۱ ۱۱:۴۴

خدا رحمتش کنه خیلی.. بسیار مرد محترم بزرگواری بود.. من انگار پدرم دوباره از دست دادم. جایگاهشان دربهشت جاوید روحشان شاد یادشان تا ابد گرامی باد..

۰۳/۱/۲۰ ۱۳:۲۳

روحشون شاد و یاد آین بزرگ مرد گرامی.

۰۳/۱/۱۹ ۱۹:۳۶

آن که شد زنده جاوید کجا می میرد.

۰۳/۱/۱۹ ۱۵:۴۴

ب خانواده محترم روانشاد کریمیان تسلیت گفته ورحمت الهی بر آقای کریمیان ازدرگاه حقتعالی خواستارم.

۰۳/۱/۱۹ ۰۸:۵۱

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند....

۰۳/۱/۱۹ ۰۸:۴۴

تسلیت به خانواده ایشان افراد سببی و نسبی ایشان خدا رحمت کند .

۰۳/۱/۱۹ ۰۸:۲۶

روحشون شاد

۰۳/۱/۱۹ ۰۴:۳۷

خدا رحمت کنه  

۰۳/۱/۱۸ ۲۱:۵۴

روحش شاد و قرین رحمت الهی باد ایکاش شورای شهر نام یکی از خیابان های شهرمان را با نام جاوید ایشان مزین نمایند .

۰۳/۱/۱۸ ۱۹:۱۲

خداوند رحمت کند. انسان بزرگی بود. یادم هست وقتی بمن گفت 60 سال پیش معلم بود بسیار تعجب کردم. آن زمان حدود 85 سال داشت اما سر حال بود.

اخبار روز